vyzkoušejte týden zdarma

Spojení RAW stravy a fitness životního stylu Zpět na seznam článků

Raw stravování je výživový směr, jehož příznivci jedí pouze tepelně nezpracované jídlo. Tvrdí, že tepelná úprava pokrmů ničí důležité živiny a enzymy v nich obsažené. Taková strava prý není pro organismus přirozená.

S raw food souvisí také vitariánství. Vitariáni jedí jen syrovou stravu na rostlinné bázi (zeleninu, ovoce, ořechy, semena, obilniny, luštěniny, houby a řasy).

RAW, ale…

Najdou se i další vyznavači raw, kteří však konzumují i maso, ryby, mořské plody a vejce (tepelně upravené při méně než 42º). Nevyhýbají se ani nepasterizovanému mléku a fermentovaným mléčným výrobkům (kefír, podmáslí, jogurt, některé druhy sýrů).

Je ale možné spojit raw stravování s fitness životním stylem? Jeho stoupenci tvrdí, že ano. Přečtěte si v tomto článku, jakými argumenty svou odpověď odůvodňují.

Jak raw strava ovlivňuje fitness životní styl?

Pomoc při hubnutí

Raw food stravování je obvykle bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály, antioxidanty a tělu prospěšné enzymy. Je nízkotučné, obsahuje zdravé nenasycené tuky, nízké procento soli a cukrů. Ve většině případů je navíc bezlepkové.

Tento typ životosprávy podporuje ztrátu nadbytečných kil, zlepšuje zažívání a snižuje chutě (člověk se cítí dříve sytý).

Zvýšení energie a vytrvalosti

Živé jídlo je lehce stravitelné. Obsahuje enzymy, takže tělo si je nemusí vytvářet samo. Tím dochází ke snadnějšímu štěpení živin a následnému trávení. Podle některých odborníků nedostatek enzymů v potravinách způsobuje vyčerpání organismu a s tím spojené další obtíže.

Energie, kterou vám raw food poskytne, se samozřejmě následně projeví i při samotném cvičení a tréninku.

Budování svalové hmoty

Budování svalové hmoty je důležitou součástí fitness. Příznivci syrové stravy tvrdí, že díky ní je proces regenerace po silovém tréninku rychlejší, zároveň napomáhá svalovému růstu. K němu jsou nezbytné bílkoviny.

Enzymy najdete rovněž v rostlinných zdrojích, které preferují vitariáni. Jsou jimi luštěniny (hlavně sója), řasy, listová zelenina, ořechy a semena.

Prevence nemocí a podpora imunity

Každého občas skolí nějaké nachlazení nebo infekce. V takovém případě je třeba vzdát se tréninku. Díky vitamínům, antioxidantům a fytonutrientům, které raw food obsahuje, posilujete svůj imunitní systém. Syrová strava může být i ochranou před vznikem kardiovaskulárních chorob (snižováním vysokého krevního tlaku a cholesterolu), diabetu nebo rakovině.

Raw food dále podporuje přirozenou detoxikaci organismu.

Příklady jídelníčku

Před tréninkem

Abyste měli dostatek energie, dejte si banán, nebo hrst sušeného ovoce. Nejlepší jsou datle. V banánech a datlích najdete cukry, které během cvičení uvolňují energii do svalů, navíc jsou lehce stravitelné. Banány jsou bohaté na draslík, který je významný pro svalovou regeneraci.

Vhodné jsou díky své rychlé stravitelnosti i ovocné a zeleninové šťávy.

Během tréninku

Zůstaňte hydratovaní. Kromě vody můžete pít vlastní drinky s přísadami, které doplní odplavené (vypocené) minerály. Takovou vhodnou tekutinou může být například voda s citronem, rozmixovanými datlemi a nori vločkami (nori je druh mořské řasy).

Vhodný je také nápoj z vody (popř. yerba maté), datlí, sušených řas (vloček) nori, čerstvé máty a kokosového oleje anebo jakýkoli čerstvý (ne kupovaný) džus.

Po tréninku

Vypijte minimálně 0,5 l vody a poté nějaký sacharidovo-proteinový drink. Opět jsou dobré ovocné nebo zeleninové šťávy a banány.

V kuchyňském robotu (food processoru) rozmixujte banán, bobulovité ovoce, mandle naložené přes noc ve vodě, chia či lněná semínka, datle, karob nebo čokoládu, vanilku, konopný nebo hrachový protein a ženšen či macu. Vyrobte si tak vlastní nutričně bohatý puding.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích