vyzkoušejte týden zdarma

Sport a kolagen Zpět na seznam článků

Kolagen je živočišný protein, který se vyskytuje ve vazivových tkáních (šlachách, vazech, kloubech), kostech a vlasech. Dělí se na dva typy.

Kolagen I. typu slouží jako stavební hmota. Ve tkáních tvoří pevná a pružná vlákna.

Kolagen II. typu vytváří kloubní maz a výplň mezi pevnými vlákny. Tato látka má řadu zdravotních účinků. Vzhledem k její funkci v pohybovém aparátu je velmi důležitá zejména pro sportovce a pohybově aktivní jedince.

Hydrolyzovaný kolagen

Kolagen je ve své přirozené podobě želatinou. Želatina je však pro člověka těžce stravitelná, proto se do doplňků stravy přidává právě kolagen. Ten prošel procesem hydrolýzy, a tak se stává lépe stravitelným a pro lidský organismus využitelným.

Význam kolagenu

Intenzivní trénink i jiná fyzická námaha způsobují v pouzdrech svalů malinké trhlinky, které vedou ke svalové únavě a bolestem. Dostatek kolagenu je prevencí těchto nepříjemností. Také pomáhá při regeneraci.

Kolagen je důležitý především pro lidi věnující se kulturistice, vzpírání, bojovým uměním, aerobiku, gymnastice a dalším sportům.

Jeho suplementaci by však neměli podceňovat ani ti, kteří se sice nevěnují žádnému konkrétnímu sportu aktivně, ale dopřávají si pravidelný pohyb za účelem pěkné, štíhlé a vyrýsované postavy.

Díky kolagenu je pokožka pevná a pružná.

Výhody kolagenu

Podpora hubnutí

Kolagen mírně potlačuje chuť k jídlu a urychluje spalování tuků. Navíc, jak už bylo zmíněno výše, zabraňuje tomu, aby pokožka byla kvůli shozeným kilům povislá.

Budování svalů

Vysoký obsah bílkovin (až 93 %) a tři klíčové aminokyseliny (arginin, methionin a glycin) v této látce obsažené podporují růst svalové hmoty a zabraňují usazování tuků.

Výše zmíněné aminokyseliny společně vytvářejí sloučeninu zvanou kreatin. Ten pak slouží jako zdroj energie ve svalech a zlepšuje fyzickou sílu, rychlost fungování svalů a jejich následnou regeneraci.

Zdravé trávení

Problémy se zažíváním jsou samozřejmě nepříjemné pro každého, tím spíše u fyzicky aktivních osob, protože u těchto jedinců dochází ke snížení energie, horšímu výkonu při cvičení a tréninku. Kolagen pomáhá tělu rychleji a účinněji vstřebávat aminokyseliny a minerály.

Dále je vhodný pro pacienty se syndromem dráždivého tračníku, ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou či špatnou funkcí štítné žlázy.

Ochrana kloubů a kostí

Kolagen je přirozený protizánětlivý prostředek chránící klouby a kosti při tzv. vysoce nárazových aktivitách jakými je běh nebo vzpírání. Kosti a chrupavky se navíc časem opotřebovávají, což může i bez sportu způsobit záněty a bolest.

S věkem produkce kolagenu klesá, proto by na něj neměli zapomínat ani starší lidé, zvláště pokud trpí artrózou a jinými onemocněními kloubů a kostí.

Kvalitní spánek

Kvalitní spánek je důležitý pro každého a pro sportující obzvlášť, protože po provedeném výkonu potřebují relaxaci a regeneraci. Kolagenový protein je vhodný pro dobré spaní.

Další benefity

Tato látka má v neposlední řadě také účinky, které přímo nesouvisejí se sportem, ale určitě byste o nich měli vědět.

Kolagen je skvělý proti vráskám, blahodárně působí na kvalitu a růst vlasů a nehtů, urychluje hojení ran a jizev, doporučuje se seniorům, vegetariánům a těhotným ženám.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích