vyzkoušejte týden zdarma

Strava a pohyb proti pracovní únavě Zpět na seznam článků

Cítíte se poslední dobou bez energie a elánu do života? Musíte se do všech pracovních povinností čím dál tím více nutit a máte pocit, že vám nejde nic od ruky?

Za ztrátou energie a neustálou únavu možná stojí nesprávný životní styl, tedy nedostatek pohybu a nevyvážený jídelníček.

Jak se vyhnout únavě z práce?

Pokud vám vaše pracovní povinnosti přerůstají přes hlavu a každý den byste raději proleželi v posteli, než byli v pracovním nasazení, možná byste se měli zamyslet nad tím, co děláte špatně.

Váš jídelníček může mít na to, jak se cítíte, ještě větší vliv, než jste si doposud mysleli. Pokud zapomínáte v práci jíst, nebo třeba jíte, ale převážně nezdravá jídla chudá na živiny a bohatá na jednoduché cukry a tuky, není divu, že se vás pracovní únava drží zuby nehty.

S tímto neduhem můžete bojovat nejenom dostatkem kvalitního spánku, ale také správně sestaveným jídelníčkem. A jak by takový jídelníček měl vypadat?

Především by měl vyhovovat vám a vašim potřebám. Neřiďte se příliš podle ostatních, ale snažte se najít takový styl stravování, který bude sedět vám.

Všeobecně se doporučuje každý den snídat. Taková snídaně by měla být co nejvíce vyvážená. Ideálně by tedy měla obsahovat komplexní sacharidy, kvalitní bílkoviny a zdravé tuky. Chybět by k snídani neměla ani zelenina či ovoce.

Pokud vám po ránu dělá problém cokoli dostat, zkuste si dát alespoň něco malého. Můžete se najíst později. Důležité je, aby vám absence snídaně nerozhodila jídelní režim po celý den a vy jste se tak po zbytek dne nepotýkali s neodolatelnými chutěmi či právě onou únavou.

Nejlepší bude, pokud si to sami vyzkoušíte a uvidíte. Super volbou může být po ránu například i smoothie, které vás zasytí, aniž byste do sebe museli násilím cpát sousta jídla.

Počet denních porcí

Člověk by měl jíst každé tři hodiny. Tak tento mýtus už je dávno překonán. Jak již bylo řečeno, každému může vyhovovat něco jiného.

Někomu stačí, když si dá dvě nebo tři jídla za den a nemá potřebu se po nich dojídat, ani necítí kolísání energie během dne. Někdo jiný naopak potřebuje jíst vícekrát denně právě z toho důvodu, aby se vyhnul nárazovitým chutím, hladu a únavě.

Poslouchat své tělo je to nejlepší, co pro sebe a své zdraví můžete udělat, tak vzhůru do toho.

Necvičíte kvůli únavě?

Unaveni jste možná proto, že nemáte čas cvičit. Přitom nemusí jít přímo o cvičení jako takové. Pokud ale většinu dne prosedíte a nehýbete se, budete se cítit unavení a bez energie i nadále.

Pravidelným pohybem se budete udržovat nejenom ve fyzické, ale i v psychické kondici. Pokud na nějaké cvičení ve fitku nebo kdekoliv jinde čas opravdu nemáte, snažte se přes den zařadit alespoň co nejvíce přirozeného pohybu ve formě obyčejné chůze.

Uvidíte, že sport vám energii nebude ubírat, ba naopak. Po každé pohybové aktivitě ucítíte příval energie a nového elánu do pracovních povinností.

Pokud ani změna životního stylu k lepšímu nepomůže a vy se budete i přes všechny změny cítit pod psa, unaveni a bez energie, chyba bude pravděpodobně jinde. Rozhodně se v takovém případě nebojte zajít za svým lékařem s prosbou o pomoc.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích