vyzkoušejte týden zdarma

Vibrační plošina – reklamní trik nebo skutečný pomocník? Zpět na seznam článků

Vibrační plošiny patří mezi další moderní hity, které slibují úbytek na váze bez námahy a v krátkém čase. Jsou ale opravdu tak účinné nebo jde jen o reklamní trik?

V tomto článku si přečtěte, jak vibrační plošiny fungují. Dozvíte se také, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a jestli jsou zrovna pro vás vhodné.

Jak vibrační plošiny vznikly

Vibrační plošiny byly původně vyvinuty pro ruský kosmonautický program. Astronauti trávili mnoho času ve stavu beztíže. Nemohli cvičit, a tak se jejich svaly zmenšovaly a ochabovaly. Díky vibračnímu přístroji ale mohli trénovat a procvičovat svaly i ve stavu beztíže.

Později se tato pomůcka začala zkoušet i v nemocnicích a rehabilitačních centrech. Lékaři zde zjistili, že vibrace tohoto typu zkracují dobu regenerace po různých zraněních svalů a kloubů. Proto si cvičení pomocí vibrací oblíbili také sportovci, kteří jsou po úrazech, nebo po přílišné zátěži.

Jak vibrační plošiny fungují

Vibrace z přístroje jsou přenášeny přímo do těla, konkrétně do svalů. Během tohoto procesu vzniká ve svalu napínací reflex, tzn., že svaly se samovolně stahují 30 – 45x za vteřinu. Dochází tak k rychlému a účinnému protažení a posílení všech svalových skupin.

Frekvence vibrací je samozřejmě nastavena tak, aby nedocházelo k zatížení vnitřních orgánů. Větší vibrace způsobují nárůst svalové hmoty. Pro hubnutí je lepší používat nižší stupeň.

Cvičení na vibračních plošinách

Na čím dál více oblíbených tzv. „vibrostanicích“ necvičíte. Stačí na nich stát a vibrace pouštěné do těla procvičují vaše svaly samy. Zároveň se přístroj různě naklápí a klepe. (Na klasických vibračních plošinách je již potřeba dělat různé cviky).

Právě proto reklamní hesla slibují, že při používání vibrostanic se nezapotíte, nezadýcháte a stačí jen 10 minut denně. Nějaké kalorie sice spálíte, avšak asi už tušíte, že na opravdu efektivní hubnutí to stačit nebude.

Proč je lepší přirozený aktivní pohyb

Tělo začíná spalovat tuky až po 30 minutách fyzické aktivity, proto 10 minut, navíc bez jakékoli námahy, nestačí. Kromě toho jakýkoli kardio či silový trénink zmírňuje celulitidu, vyhlazuje vrásky, zlepšuje krevní oběh atp.

Mnoho lidí přece cvičí i přesto (nebo právě proto), že po tréninku cítí příjemnou únavu a pocit, že pro sebe něco aktivně udělali. Pouhé stání na přístroji vám takový pocit nepřinese.

Výhody vibračních plošin

Vibrační plošinu můžete určitě někdy použít jako zpestření a doplněk běžného tréninku. Dá se koupit také domů, její cena je však vysoká.

Vibrační plošiny jsou vhodné při rehabilitaci po úrazech, pro pacienty s Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, artritidou a celkově pro lidi, kteří trpí různými potížemi svalů a kloubů.

Nevýhody vibračních plošin

I když tyto přístroje mohou při některých zdravotních obtížích pomoci, existuje také řada kontraindikací.

Tomuto typu cvičení by se měly vyhýbat těhotné ženy a dále pacienti se špatnou srážlivostí krve včetně žilní trombózy, neurologickými a psychiatrickými onemocněními, problémy se zády (hlavně bedry), těžší formou cukrovky, kardiovaskulárními nemocemi, rakovinou, žlučovými kameny, kýlou, s umělými klouby a akutními zdravotními problémy jako jsou různé infekce, záněty, migréna apod.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích