vyzkoušejte týden zdarma

Vliv emočního vypětí na redukci hmotnosti Zpět na seznam článků

Emoční vypětí, stres, úzkost nebo deprese ovlivňují tělesnou hmotnost. Někdo kvůli nim nechtěně hubne, jiný přibere.

Přečtěte si v dnešním článku, jak psychická nepohoda ovlivňuje redukci váhy.

Nadváha v důsledku stresu

Dlouhodobé napětí vytváří v těle hormon kortizol spolu s adrenalinem, v důsledku čehož dochází k vylučování glukózy (primárního zdroje energie) do krevního oběhu.

Jakmile tato situace pomine, adrenalin se vyčerpá a hladina cukru v krvi klesá. V té chvíli se uvolní kortizol, aby rychle doplnil chybějící energii a člověk dostává neodolatelnou chuť na sladké nebo jiná vysokokalorická jídla.

Organismus si však při vypjatých situacích cukr ukládá, a to zejména ve formě škodlivého břišního tuku. Dochází tak k začarovanému kruhu, kdy střídavé uvolňování kortizolu a s ním spojená chuť na sladké vedou k nadváze.

Další nezdravé návyky a jejich vliv na váhu

Emoční přejídání

Někteří lidé konzumují nekvalitní potraviny, aby zahnali nepříjemné pocity, které je provází. Jedení snadno dostupných, kaloricky prázdných pokrmů namísto nutričně vyvážených jídel váze neprospívá.

Vynechávání denních porcí

Nedostatek pohybu

Hubnutí v důsledku stresu

Emoční vypětí nemusí vést pouze k přibírání. Naopak mnoho lidí svou váhu ztrácí, ačkoli o shozená kila nestojí.

Stres a nevhodný jídelníček mohou způsobit záněty v těle. Ty vedou k aktivaci tzv. vagového nervu, který působí na funkci střev a metabolismu. Vliv má také na vylučování epinefrinu, při kterém srdce bije rychleji, člověk se zadýchává a dochází k rychlému spalování kalorií.

Za stresem často stojí i zažívací potíže, jakými jsou pálení žáhy, obtíže s polykáním, plynatost, nadýmání, bolest břicha, nevolnost, průjem nebo zácpa. Tyto problémy mohou vést v dlouhodobém důsledku k nechtěné ztrátě kil.

Když chcete zhubnout, ale nedaří se vám

Ne u všech je problémem akutní vypětí. Někteří lidé se snaží zhubnout, ale nedaří se jim. Mají v sobě různé „bloky“, např. traumata z dětství, negativní pohled sama na sebe, nízké sebevědomí aj.

Tipy, jak se zbavit stresu

Pociťujete emoční vypětí? Zkuste dbát na zdravou životosprávu (vyvážený jídelníček, pravidelné jedení menších porcí, pravidelný pohyb, kvalitní a dostatečný spánek, dostatečný pitný režim) a odbourat příčiny stresu.

Jak se nejlépe zbavit stresu? Zkuste relaxační techniky, jógu, omezit konzumaci alkoholu a užívání cigaret.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích