vyzkoušejte týden zdarma

Tělesný tuk a jeho vliv na sportovní výkon Zpět na seznam článků

Sportujete, abyste snížili procento tělesného tuku na minimum?

Přečtěte si v dnešním článku, proč záměrné snižování tělesného tuku nemusí být vždy tím nejlepším způsobem, jak dosáhnout štíhlé a vyrýsované postavy.

Proč se podkožního tuku zcela nezbavovat?

  • Napomáhá uchovávat energii na horší časy.
  • Je důležitý z hlediska správného fungování imunitního systému a tvorby hormonů.

Podkožní tuk u sportovců

Zdravé procento tělesného tuku pomáhá aktivním sportovcům hned v mnoha ohledech.

Ať už hrajete hokej či fotbal, běháte sprint, jezdíte na kole nebo hrajete tenis, s optimálním procentem tuku v těle vyvíjíte větší sílu, rychlejší tempo a zlepšujete celkovou výkonnost.

Neexistuje však univerzální hodnota tuku v těle, která by prospívala všem. Některé sporty vyžadují spíše nižší procento tělesného tuku (běh, cyklistika), u jiných si lze nějaké to procento navíc dovolit (silové a bojové sporty, fotbal, hokej).

Ačkoli je nižší procento tělesného tuku spíše výhodou, je třeba jej dosáhnout, zdravou a postupnou cestou, tj. pravidelným tréninkem a zdravou, vyváženu stravou. Naopak jednostranný jídelníček a špatně nastavený trénink k úspěchu nikdy nepovedou.

Strava a výkon

Chcete podat maximální výkon? Pak se neobejdete bez dostatečného množství tělu prospěšných živin. Extrémní přístup ke stravování i cvičení váš výkon negativně ovlivní. Lépe uděláte, dáte-li přednost zdravé, nutričně vyvážené stravě a rozumně sestavenému tréninkovému plánu.

Rádi byste předešli pozávodní únavě? Kromě dostatečné regenerace během přípravy, před i po samotném závodu je třeba přijímat kvalitní živiny, které zabrání zpomalení regeneračních procesů v organismu.

Bojíte se, že vám v přípravě nebo při závodu dojdou síly? Radikální úbytek na váze má mimo jiné negativní dopad na tvorbu hormonů. Při redukci hmotnosti ubývá hladina testosteronu (mužského hormonu zodpovědného za růst svalů a motivaci) a narůstá hladina stresového hormonu kortizolu.

Vysoká hladina kortizolu způsobuje člověku celou řadu zdravotních potíží (vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cukru v krvi, nadměrné překyselení žaludku, ztrátu vody v těle, oslabení imunitního systému, rozvoj osteoporózy, nižší vstřebávání vápníku, nedostatek spánku, aj.).

Co si zapamatovat?

  • Snaha o dosažení nižšího procenta tělesného tuku je chvályhodná.
  • Redukovat hmotnost je třeba s rozumem beze sklonů k jakýmkoli extrémům.
  • K cíli, bez následků na zdraví, vás dovede jen ideálně rozvržený trénink a dobře sestavený jídelníček.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích