vyzkoušejte týden zdarma

Zábaly, masáže a hubnutí Zpět na seznam článků

Zábaly a masáže jsou už dlouho oblíbené jako součást wellness a lázeňských terapií. Využívají se ale i za účelem podpory hubnutí.

Takové speciální procedury už mají různá wellness centra ve své nabídce. Přečtěte si v tomto článku, jestli se na ně dá opravdu spolehnout a jaké můžete pro zajímavost vyzkoušet.

Typy zábalů slibujících pomoc se ztrátou kil

Bylinné zábaly

Nabízejí je hlavně luxusnější lázně a salony, a to buď jako celotělové anebo na určité části těla (boky, stehna). Primárně mají vyhladit a napnout kůži, avšak některé salony tvrdí, že tato procedura podporuje také hubnutí a odstraňuje celulitidu.

Vybraný přípravek (např. z rozmarýnu, eukalyptu apod.) se ve formě kašičky nanese na kůži a obalí teplou fólií. Asi po půl hodině se fólie odstraní a po zchlazení se kůže opláchne a navlhčí.

Horké zábaly

Při nich se na pokožku nanese tenká vrstva krému a obalí neprodyšným plastovým filmem. Člověk se tak zahřeje a zpotí, čímž se má mj. urychlit spalování tuků.

U některých přípravků na domácí použití se však uvádí, že by lidé neměli alespoň den či dva před použitím konzumovat sůl, cukr a rafinované (průmyslově zpracované) potraviny.

Infračervené zábaly

Zábaly toho typu nahrazují klasickou saunu principem prohřívání těla pomocí přenosu tepla infračerveným zářením. Děje se tak při 40-60 oC, v závislosti na zdravotním stavu a kondici člověka.

Zastánci infračervených zábalů tvrdí, že jde o nejefektivnější způsob spalování, protože vysoké teploty aktivují funkce potních žláz. Údajně také zlepšují krevní oběh a tím napomáhají spalování kalorií, odstraňovaní nadbytečné vody z těla a redukci podkožního tuku.

Opravdu zábaly fungují na hubnutí?

Bohužel žádné vědecké studie to nepotvrzují. Pocit hubnutí je spíš spojen s tím, že kůže je po zábalu napjatá a že u některých typů zábalů odchází z těla přebytečná voda. Výhodou ovšem je, že se člověk po nich cítí uvolněně a má lepší pocit sám ze sebe.

Co byste měli vědět před procedurou

  1. Pokud zábal obsahuje nějaké bylinné složky, exfolianty (chemické peelingy) nebo zvlhčovače, měli byste znát jejich složení.
  2. Někdo může mít nepříjemné pocity z těsně utažené folie či horka.
  3. Pozor na dehydrataci, pijte dostatek tekutin.

Masáže na podporu hubnutí

Aromaterapeutická masáž

Aromaterapie má v tomto případě za úkol snížit chuť k jídlu a používá k tomu speciální druhy olejů (výtažky z květů, ovoce, listů, semen). Navíc snižuje stres a napětí, takže člověk se cítí lépe a má více energie pro svůj dietní a tréninkový režim.

Lymfatická masáž

Je založená na rytmickém hnětení svalů a jejím účinkem je zrychlení metabolismu, detoxikace, zmírnění stresu a snížení chuti na nezdravé pokrmy.

Pomáhá také se spoustou zdravotních problémů:

  • otocích
  • únavě
  • bolestech hlavy
  • špatné imunitě – příznaky nesprávně fungujícího lymfatického systému

 

Dále je vhodná pro pacienty s diabetem, migrénami, osteoporózou, po mozkové mrtvici, zranění, operacích kloubů atd.

Břišní masáž

Jak už název napovídá, je zaměřená speciálně na břicho. Dokáže zlepšit trávení při žaludečních obtížích a střevní peristaltiku, je jak prevencí, tak léčbou syndromu dráždivého tračníku, zabraňuje pálení žáhy, podporuje cirkulaci tělních tekutin.

Co se týče hubnutí, má mít pozitivní vliv na metabolismus tuků, činnost krevního a lymfatického oběhu a tím zároveň redukuje podkožní tuk.

Opravdu masáže fungují?

Stejně jako u zábalů, ani tady pro to neexistuje žádný vědecký důkaz. Podle odborníků masáže samy o sobě nemohou snížit procento tělesného tuku. Mají však celou řadu jiných zdravotních účinků, takže byste si je rozhodně měli čas od času dopřát.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích