vyzkoušejte týden zdarma

Změny ve vašem těle při pravidelném pohybu Zpět na seznam článků

Pravidelný pohyb podporuje zdraví a má příznivý vliv na činnost organismu.

K jakým konkrétním změnám dochází v těle při pravidelném pohybu? Čtěte dále.

Posilování srdce

Srdce je sval a pravidelným tréninkem sílí. Stane se silnějším, bude pracovat efektivněji, lépe pumpovat krev, dodávat potřebný kyslík a odstraňovat z organismu toxické a odpadní látky.

Pohyb má vliv také na puls, který je nižší (v průměru to bývá cca 75 úderů za minutu, u aktivních atletů jen 40 úderů – jejich srdce je natolik silné, že dokáže přečerpat více krve).

Růst svalové hmoty

Nabírání svalové hmoty je motivací pro spoustu lidí.

Při cvičení vznikají ve svalech mikroskopické trhlinky, které se během odpočinku samovolně opravují. Dochází ke vzniku nové, pevnější pojivové tkáně a zvyšuje se také počet svalových vláken a buněk.

Aktivní svalstvo při pravidelném pohybu účinněji spaluje cukry a tuky, které by se jinak hromadily v jiných částech těla a zvyšovaly riziko vzniku civilizačních nemocí.

Změna mozkové chemie

Mozková chemie ovlivňuje emoce i kognitivní schopnosti. Při cvičení dochází k uvolňování serotoninu, endorfinů a chemickým změnám spojeným s pocitem pohody a štěstí.

Lidé, kteří trpí úzkostmi, stresem nebo depresemi, by tak měli zařadit pohyb jako terapii do každodenního života.

Dle některých studií může pravidelný pohyb podpořit i správné fungování mozku a komunikaci mezi jednotlivými buňkami. Pro člověka v pozdějším věku se tak může stát vhodnou ochranou před Alzheimerovou nemocí či demencí.

Tvorba hormonů

Hormony jsou nezbytné k regulaci většiny hlavních tělesných procesů. Při tréninku se uvolňují již zmiňované endorfiny, dále dopaminy přezdívané hormony štěstí a dobré nálady, irisin ovlivňující metabolismus nebo testosteron, pomocník při budování svalů.

Máte problém s hormonální nerovnováhou? Hýbejte se!

Lepší kvalita spánku

Je prokázané, že pravidelný pohyb zlepšuje kvalitu spánku. Pokud můžete, hýbejte se převážně v ranních, poledních či odpoledních hodinách. S příchodem večera už nechte tělo regenerovat a připravit ke klidnému spánku.

Nižší krevní tlak

Kardio i silový trénink mají vliv na krevní cévy. Díky aerobnímu cvičení se v těle tvoří více cév a silový trénink je rozšiřuje. Společně snižují i krevní tlak.

Vysoké hodnoty krevního tlaku mohou vést ke kornatění tepen (arterioskleróze), ischemické chorobě srdeční (nedokrevnost srdce), infarktu, mrtvici či poškození mozkové tkáně (v pozdějším věku mohou za poruchy paměti a demenci).

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích