vyzkoušejte týden zdarma

Cvičte a hubněte v závislosti na vašem menstruačním cyklu Zpět na seznam článků

Ženské tělo je v průběhu měsíce proměnlivé a vlivem hormonálních změn může být i unavené a zavodněné.

Pokud tedy usilovně pracujete na své postavě, měla byste těmto hormonálním změnám porozumět. Zjistíte totiž, kdy je ideální čas pro nabírání svalové hmoty, proč ručička na vaší váze stoupá, a v jakých dnech je lepší trénink vynechat.

Zjednodušený průběh menstruačního cyklu

Obvyklá délka menstruačního cyklu trvá 28 dní. Toto období se dělí do čtyř fází, které se od sebe vzájemně liší.

První fází je samotné krvácení trvající několik dní (2-7).

Ve druhé, folikulární fázi (konec menstruační fáze – 13. den cyklu), dochází k postupnému dozrávání vajíčka v tzv. folikulu. Ukončení této fáze nastává v momentě, kdy je vajíčko připraveno k uvolnění.

V rámci ovulační fáze (14. den cyklu) dojde k uvolnění již dozrálého vajíčka z folikulu vaječníku do vejcovodu. Tato fáze je z celého cyklu nejkratší.

Nakonec v poslední fázi, luteální (15.-28. den cyklu), dochází k zakončení předmenstruační fáze. Celý cyklus se poté opakuje.

Hormony v jednotlivých fázích cyklu

Počínaje menstruací a konče ovulační fází, je hladina estrogenu vyšší než hladina progesteronu. Naopak ukončením ovulačního období hladina progesteronu převyšuje hladinu estrogenu, a to v délce trvání až do konce menstruačního cyklu.

My ženy máme navíc ve folikulární fázi vyšší hladinu testosteronu, a tak právě v těchto dnech jsme plné sil, což může mít pozitivní vliv na náš trénink.

Cykly a změna hmotnosti

První fáze menstruačního cyklu vaši ručičku na váze výrazně neovlivní, přesto byste to během prvních 14 dní neměla se sportovními výkony nijak přehánět. Nepřehánět však neznamená necvičit vůbec!

Je naprosto přirozené, že při nepříjemném krvácení doprovázeném bolestí hlavy a podbřišku se vám do cvičení nechce. Přesto nelenošte a zvolte vhodný typ tréninku v závislosti na tom, jak se v dané dny cítíte.

Je-li řeč o fázi folikulární, dochází při ní ke zvyšování hladiny estrogenu, odpovědnému za zadržování vody i soli v těle. Reálně tak můžete nějaké to kilo přibrat, nepůjde však o nadbytečný tuk, ale o dočasné zavodnění organismu.

I když se můžete ve folikulární fázi cítit poněkud nekomfortně, z pohledu tréninku je období od konce menstruace po folikulární fázi ideální. V těchto dnech dochází při cvičení k vyššímu nárůstu svalové hmoty, tělo se odvodňuje a voda zadržovaná v podkoží dosahuje nejnižší úrovně. Zkrátka a jednoduše budete v té nejlepší formě!

To však neplatí pro fázi luteální, kdy fyzický výkon značně klesá a tréninky nejsou příliš efektivní. V tomto období dejte přednost frekvenci před objemem tréninků a také více odpočívejte.

Pokud fázi klidu opakovaně zanedbáte, můžou se u vás po čase objevit zdravotní problémy v podobě únavy, slabé imunity nebo nepříjemných úrazů.

Rada na závěr

Ať už jde o trénink jako takový nebo skladbu stravy, vždy poslouchejte svoje tělo a reagujte na signály, které k vám vysílá. Jedině tak dosáhnete svých vysněných představ.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích