vyzkoušejte týden zdarma

Dřete a nehubnete? Známe možné příčiny! Zpět na seznam článků

Pustili jste se před časem do diety a cvičení, ale vaše váha je pořád stejná nebo vyšší? Jak je to možné? Určitě víte, jaké změny ve svém životním stylu udělat, aby hubnutí bylo úspěšné. Je ale možné, že jste zapomněli na nějakou „drobnost“.

Přečtěte si, jaké jsou nejčastější (a občas překvapivé) příčiny vynakládané energie a nulových výsledků.

Trpíte nedostatkem spánku

Pokud v noci spíte méně než 7 hodin, vede to k vyšší produkci stresového hormonu kortizolu, zvyšování hladiny cukru v krvi, inzulinu, a ke zpomalení metabolismu.

Nedostatek spánku dále způsobuje tzv. inzulinovou rezistenci, na kterou tělo reaguje ukládáním tukových zásob.

Spánek samozřejmě souvisí i s energií. Pokud nespíte dobře a dostatečně, jste unavení, je pro vás pravidelné cvičení náročné a máte větší chuť na sladké.

Hubnutí nepomáhá ani stres, i když máte pocit, že někomu stres v této věci prospívá.

Zapomínáte na skryté cukry v nápojích

Nestačí se vyhýbat pouze rafinovaným cukrům ve sladkostech. Spousta jednoduchých sacharidů je i v alkoholu a jiných nápojích (Coca-Cola, limonády, ovocné šťávy, Frisco, pivo, víno a sladké drinky). Naopak byste měli pít dostatek vody.

Vynecháváte snídaně nebo jíte pozdě večer

První jídlo dne byste si měli dát do hodiny od probuzení. Vhodné jsou snídaně bohaté na bílkoviny a vlákninu, které vás rychleji a na delší dobu zasytí.

Naopak se vyhněte jídlu před spaním. Ideální je večeřet cca 3 hodiny předtím, než si jdete lehnout. Stejně nebezpečné je i pojídání nezdravých pochoutek u večerního sledování televize.

Nevěnujete se posilování a kardio tréninku

Je důležité zvolit takové cvičení, které vás baví, jinak úspěchu nedosáhnete. Neměli byste vynechávat posilování a jakýkoli druh kardia (běh, jogging, plavání, skákání přes švihadlo, jízda na rotopedu, rychlá chůze a další).

Zvedání závaží zabraňuje ztrátě svalové hmoty společně se spalováním tuků. Kardio je přínosné pro celkové zdraví a je také velmi účinné pro spalování útrobního tuku usazujícího se v břišní dutině a kolem vnitřních orgánů.

Máte nedostatek bílkovin

Bílkoviny jsou jednou z nejvýznamnějších živin, které podporují ztrátu hmotnosti, zrychlují metabolismus a snižují chuť na nezdravá jídla.

Podobné účinky má také vláknina. Je prospěšná pro trávení, zažívání a také vás nasytí na delší dobu.

Jíte málo nebo moc

Pokud vynecháváte jídla, držíte nízkokalorickou dietu, či dokonce hladovíte, váš metabolismus se zpomaluje. Organismus se snaží ukládat více tuků než je tomu při pravidelném příjmu a hůře spaluje kalorie.

Ideální ale není ani konzumace několika malých porcí během dne. Studie ukazují, že frekvence stravování nemá téměř žádný vliv na spalování tuků a hubnutí. Nejlepší je proto poslouchat své tělo a nezapomínat na důležité složky výživy.

Neumíte jíst „vědomě“

Osvojte si techniku „vědomého“ jezení. Jezte pomalu, bez rozptylování a spěchu, vychutnávejte si každé sousto a naslouchejte tělu, kdy říká mozku, že už má dost.

Trpíte zdravotními problémy

Nemožnost zhubnout může souviset s různými zdravotními obtížemi. Nejčastěji je to špatná funkce štítné žlázy, ale může to být i příznak jakéhokoli jiného onemocnění nebo negativních účinků léků. V každém případě se poraďte se svým lékařem.

Hrát svou roli mohou také geny, pohlaví a věk.

Co dalšího vám může pomoci?

  • Zapisujte si, co jste snědli, jaký je váš kalorický příjem a výdej a čtěte složení potravin.
  • Nedávejte si nerealistické cíle.
  • Cvičte pro zdraví a radost, nezapomínejte ale ani na odpočinek a trénujte v souladu se svou kondicí.
  • Nepodřizujte dietě celý svůj život.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích