vyzkoušejte týden zdarma

Jaké sportovní aktivity jsou pro lidské zdraví nejvíce prospěšné? Zpět na seznam článků

Každý pohyb je zdraví prospěšný a prodlužuje život. Nicméně některé pohybové aktivity jsou pro uchování si dlouhodobého zdraví obzvlášť vhodné, a to díky svým pozitivním účinkům na tělo i ducha.

V tomto článku zjistíte, které aktivity to jsou a proč byste se jim měli začít věnovat.

Plavání

Co se týče zdraví srdce, plavání je jeden z nejlepších způsobů, jak váš nejdůležitější orgán těla chránit a udržet v kondici.

Jde o kardio aktivitu vhodnou pro všechny věkové kategorie. Má úžasné relaxační účinky, zvyšuje kapacitu plic, posiluje svalstvo a pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Běh

Běh není jen pro zdravé jedince v mladém věku. Je důležité nezapomenout na kvalitní obuv, abyste šetřili šlachy a klouby. Běh je prevencí před řídnutím kostí, častým problémem postihujícím hlavně ženy po menopauze.

Běh navíc velmi dobře uvolňuje endorfiny (přezdívané hormony štěstí) a brzy se na něm můžete stát závislí.

Jízda na kole

Kromě toho, že je cyklistika tzv. „nízkonárazová“ aktivita (nenamáhá klouby a šlachy), při které efektivně spalujete kalorie a cítíte se šťastnější. Jízda na kole také zlepšuje funkce mozku.

Podle vědců je mozek lidí, kteří pravidelně jezdí na kole, zhruba o 3 roky mladší než u jejich vrstevníků, kteří kolo nemají. Lze jej navíc provozovat v přírodě spolu s celou rodinou.

Tenis

Věděli jste, že během hodiny tenisu spálíte až 600 kalorií? Nejen díky tomu patří na vrchol seznamu nejlepších aerobních aktivit. Všechny pohyby, které při hraní provádíte, vyžadují, energii do silných „výbuchů“, což úžasně zlepšuje fyzičku a rozšiřuje kapacitu plic.

Tento sport je populární na celém světě a naši tenisté a tenistky patří mezi nejlepší. Záleží samozřejmě, na jaké úrovni se tenisu věnujete, i do jaké věkové kategorie spadáte. Vhodný klub určený právě pro vás byste měli najít všude.

Squash

Prestižní magazín Forbes označuje squash jako nejzdravější sport ze všech. Na první příčce se drží opakovaně. Spaluje kalorie, zvyšuje aerobní zdatnost, zlepšuje pružnost, koordinaci rukou a očí. V neposlední řadě rozvíjí sílu a výkonnost.

Golf

Je škoda, že golf je u nás stále často spojován se světem, který patří pouze bohatým lidem. Zdravotní přínosy této činnosti jsou úžasné, a dokonce se zvyšují postupně s věkem.

U starších osob zlepšuje rovnováhu a vytrvalost a (nejen) u mladších zase kardiovaskulární, respirační a metabolické funkce.

Golf je dále vhodný pro pacienty s chronickými nemocemi, jakými jsou onemocnění srdce, diabetes 2. typu, rakovina tlustého střeva a prsu. Vhodný je také jako součást rekonvalescence po mrtvici a snižuje riziko vzniku úzkostí, depresí a demence ve stáří.

Co se týče hubnutí, při jedné hře lze spálit až 500 kalorií.

Veslování

Veslování má spoustu zdravotních účinků. Efektivně snižuje hmotnost, je prevencí proti zraněním při jiných sportech a pohybových činnostech, a zvyšuje svalovou sílu.

Jelikož si při veslování můžete zvolit své tempo, hodí se pro různé věkové skupiny.

Veslovat lze ve fitness centrech na speciálních trenažérech, ale máte-li možnost, zkuste to někdy na opravdové vodě. Věřte, že se veslování na řece pro vás stane nezapomenutelným zážitkem.

Basketbal

Tento rychlý sport je zvláštní tím, že má významný vliv nejen na tělo, ale rovněž i na psychiku. Rozvíjí prostorovou představivost, podporuje rozhodovací schopnosti, snižuje stres a zlepšuje sebevědomí.

Člověk s váhou kolem 76 kg může během hodiny basketbalu spálit cca 600 kalorií, člověk, který má přes 100 kg až 900 kalorií!

Volejbal

Volejbal zrychluje metabolismus, rozvíjí hbitost a mrštnost, zlepšuje koordinaci, podporuje dobrou náladu a účinně spaluje kalorie.

Jestliže hrajete jen tak pro radost, je to 90-130 kalorií za 30 minut (v závislosti na vaší hmotnosti), účastníte-li se i soutěží, můžete spálit 120-180 kalorií.

Fitness všeobecně

Ne každého posilovny lákají. Cvičení ve fitku je však dobré hned z několika důvodů. Za prvé se můžete zaměřit na cokoli, co vás baví. V nabídce bývá spinning, TRX, kettlebells či pilates, a mnoho dalších.

Za druhé si lze zvolit typ cvičení podle toho, co je pro vás v danou chvíli prioritou (spálení tuků, posílení svalů, bodybuilding). Za třetí budete ve společnosti lidí, kteří mají podobné cíle jako vy a můžete se navzájem motivovat a podporovat.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích