vyzkoušejte týden zdarma

Jíte z nudy? Přestaňte s tím v 5ti krocích Zpět na seznam článků

Také se vám někdy stane, že se přistihnete u jídla, aniž byste to předtím plánovali? Pravidelně uzobáváte vše, co vám přijde pod ruku a do lednice chodíte častěji, než by bylo zdrávo?

Pravděpodobně jste jedním z těch, kteří jsou navyklí jíst ne proto, že by měli hlad, ale prostě jen tak, z nudy.

Pravidelná strava je sice ve většině případů klíčem k úspěchu shození nadbytečných kilogramů, pokud se to ale zvrtne tak, že už ani nepřemýšlíte nad tím, kde, co, jak a kdy zakousnete, přichází potíž.

Neustálé ujídání mezi jídly může být právě tím problémem, proč se vám nedaří dosáhnout vysněné váhy. Jak tomu zabránit a vyhnout se jezení takzvaně z nudy? Zkuste těchto 5 kroků.

Plánujte jídlo dopředu

Když si jídlo naplánujete s dostatečným předstihem a budete svůj plán dodržovat, vyhnete se tomu, abyste během dne uzobávali nesmysly.

Stanovte si tři, čtyři nebo klidně pět jídel za den a rozmyslete si předem, co budete jíst. Nic mezi tím a nic navíc. Tak zní dohoda, kterou když nějaký ten pátek neporušíte, tak už vás později ani nenapadne něco navíc ujídat.

Utvořte si návyk a uvidíte, že jíst jen to, co je potřeba, není tak složité.

Jezte dostatečně

Pokud se budete omezovat a při hlavním jídle se nenajíte dosyta, pravděpodobně vás při dlouhé chvíli nějaká ta chuť na něco dobrého přepadne.

Myslete na to, aby vaše jídlo bylo dostatečně vyvážené, a hlavně aby vám porce doopravdy stačila.

Pokud hubnete, nezapomeňte na talíř přihodit i dostatek zeleniny, která zajistí, že budete sytí po mnohem delší dobu. Kromě vlákniny, kterou naleznete ve zmiňované zelenině, ale také celozrnných obilovinách a luštěninách, mají v jídelníčku sytící schopnost bílkoviny.

Zaměřte se na jejich dostatečný přísun a hlad vás během dne nepřekvapí.

Nekupujte, co nechcete jíst

Jednoduché pravidlo – co nemáte po ruce, nesníte. Nakupujte domů proto jenom skutečně to, co chcete, aby figurovalo ve vašem jídelníčku.

Vyhněte se:

  • nevhodně zpracovaným potravinám
  • sladkostem
  • instantním pokrmům
  • junk food

 

Zaměřte se na čerstvé potraviny a když vás popadne mlsná, nezbyde vám nic jiného, něž smlsnout třeba jablíčko.

Jídlo si rozmýšlejte

Pokud se dostanete přesně do té situace, kdy byste si z nudy dali něco dobrého, zamyslete se nad tím, odkud tato myšlenka pochází. Je způsobená tím, že jste před tím nedostatečně jedli? Jste unavení? Ve stresu? Důležité je umět pojmenovat své pocity a rozpoznat příčinu.

Potom už si jen řekněte, zda vám to za to stojí, nebo jestli si raději nepočkáte na pořádné jídlo a vhodný nápoj k němu.

Většinou se podaří chutě přečkat a pokud ne, určitě se nevzdávejte a snažte se tento zlozvyk překonávat dál.

Nenechejte se zlákat

Někdy nezabráníte tomu, aby se ve vašem dosahu objevila nějaká ta dobrota. Typickým příkladem jsou nejrůznější společenské události, ale někdy i obyčejné posezení s rodinou u televize, kdy někdo přitáhne pytlík brambůrků či čokoládu. V tomto případě nezbývá nic jiného než slušně odmítnout.

Na společenských událostech si klidně něco malého zakousněte, ale nikdy tam nechoďte hladoví. Vždy se předem dostatečně najezte tak, aby vás tamní lákadla nechávali chladnými.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích