vyzkoušejte týden zdarma

Metabolic Balance – úspěšné hubnutí zaručeno Zpět na seznam článků

Metabolic Balance je novinkou v oblasti hubnutí a zdravého jídelníčku. Tuto metodu založil německý internista a odborník na výživu Wolf Funfack se svou manželkou. U nás metodu vyzkoušeli např. herci Eva Holubová, Ivana Chýlková nebo Jan Kraus.

Cílem diety je dosáhnout rovnováhy metabolismu, naučit se správným zásadám stravování, zlepšit zdraví a shodit nadbytečná kila.

Metabolic Balance je unikátní v tom, že je vám jídelníček sestaven přímo na míru, a to na základě rozboru krve. Na rozdíl od jiných diet je zcela individuální, ačkoli určité zásady platí pro všechny.

Význam rozboru krve

Podle rozboru krve certifikovaný poradce dokáže vhodně zkombinovat a najít rovnováhu mezi vaší tělesnou „chemií“ a chemií potravin. Sestaví tak jídelníček specifický pouze pro vás.

V jídelníčku najdete jen taková jídla, která jsou potřebná pro vyrovnání vašich krevních hodnot. Ohled se přitom bere na složky, které ve vaší krvi přebývají, případně chybí a působících na tvorbu hormonů. Nevybírají se tedy podle obsahu kalorií, proteinů, tuků či sacharidů.

Tyto potraviny mají zároveň za úkol nastartovat metabolismus a podpořit tvorbu inzulinu, aby došlo k úpravě látkové výměny ve vašem organismu.

Na jaké potraviny se klade důraz?

Podstatnou část jídelníčku tvoří zelenina, jelikož je bohatá na vlákninu a jiné živiny a pomáhá bojovat s překyselením organismu.

Dále to jsou kvalitní bílkoviny (z libového masa, drůbeže, ryb, mléčných a sójových výrobků, luštěnin a semen).

Doporučují se také omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny (z olejů a mořských ryb) a sacharidy s pozitivním vlivem na hladinu cukru v těle a tím i na tvorbu inzulinu (např. z žitného chleba, ovoce, vloček, brambor).

Co je naopak zakázáno?

 • modifikované škroby
 • hotová jídla z konzerv a sáčků
 • polotovary s přidaným cukrem, aromaty, barvivy, náhradními sladidly a dalšími umělými a chemickými přísadami (glutamát, aspartam, sacharin apod.)
 • nezdravé nasycené a trans tuky
 • brambory, těstoviny, bílé pečivo (v přísné fázi diety)

Průběh diety

Dieta je rozdělena do 4 fází.

V přípravné fázi se provede rozbor krve, zúčastníte se úvodního rozhovoru s odborníkem a organismus se připravuje na pročištění.

V další, přísné fázi je třeba vyhnout se výše zmíněným pokrmům. Někteří lidé se musí vyhnout také lepku a kravskému mléku.

V následujících fázích se některé potraviny vrací zpět do jídelníčku.

Jaké jsou ostatní zásady?

Nejsou nijak složité. Hlavní je dodržovat sestavený program a nejíst více ani méně. Zpočátku se jí jen 3x denně s 5hodinovými pauzami. Jídlo je třeba připravovat zdravými způsoby (bez smažení). Začíná se proteiny (vždy ale jen jeden druh) a končí ovocem. Více by se mělo jíst večer, ale ne po 9. hodině a je důležité nezapomínat na pitný režim.

Zajímavostí je, že Metabolic Balance nedoporučuje náročnou fyzickou aktivitu, hlavně silovou s extrémním zapojením svalů, jelikož energie se tak přesouvá na potřeby sportu místo hubnutí. Vhodná je třeba rychlá chůze.

Jaké jsou zdravotní účinky diety?

Dieta může zlepšit problémy spojené např. s:

 • lymfatickými otoky
 • alergií
 • vysokými hladinami cukru a cholesterolu a vysokým tlakem
 • dermatologickými obtížemi
 • přechodem
 • migrénou
 • trávením
 • spánkem

 

Navíc zlepšuje výkonnost, soustředění a energii.

Pro koho je vhodná?

Kromě těhotných žen je dieta vhodná pro všechny nezávisle na věku a pohlaví. Metabolic Balance mohou vyzkoušet rovněž diabetici, potravinoví alergici, lidé s poruchami látkové výměny, sportovci, a dokonce i osoby s nízkou tělesnou hmotností.

Určena je všem, kdo se chtějí správně stravovat, zlepšit svůj fyzický a zdravotní stav a kondici.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích