vyzkoušejte týden zdarma

Kaliperační kleště: Jak s jejich pomocí sledovat pokroky v hubnutí? Zpět na seznam článků

Kaliperační kleště představují jednoduchou a užitečnou pomůckou k pohodlnému měření podkožního tuku i v pohodlí domova.

Pro více informací o problematice podkožního tuku a způsobu jeho měření pomocí kaliperačních kleští čtěte celý článek.

Podkožní tuk vs viscerální tuk

Podkožní tuk není sám o sobě nebezpečný jako viscerální tuk. Ten přímo obklopuje vnitřní orgány, proto není dobré mít ho v těle nadbytek.

Rizikové faktory ukládání podkožního tuku

 • Velké porce jídla
 • Nadměrná konzumace nekvalitních potravin a alkoholu
 • Sedavý styl života
 • Stres
 • Některé zdravotní problémy (nesprávná funkce štítné žlázy, diabetes, vysoká hladina cholesterolu, onemocnění srdce a cév, mrtvice a záněty, popř. rakovina tlustého střeva)

Výhody kaliperačních kleští

 • Měření podkožního tuku je lepší než pouhé sledování BMI.
 • Měření je přesnější než na osobní váze.
 • Můžete je použít v pohodlí domova.
 • Jedny kleště může použít více členů rodiny.
 • Z naměřeného % tuku si navíc jednoduše dopočítáte i podíl své svalové hmoty.

Kde kaliperační kleště sehnat?

V nabídce je mají obchody s fitness zbožím. Balení obvykle zahrnuje tabulku pro výpočet množství podkožního tuku v těle. U některých je přibalen i metr.

Jak měřit pomocí kaliperačních kleští?

Doporučujeme řídit se návodem. Měří se kožní záhyby (řasy) na čtyřech partiích těla: tricepsu, bicepsu, lopatce ramene a v pase.

 1. Předtím než začnete, nastavte rysku kleští do výchozí pozice milimetrové stupnice. Po zaměření se ryska zastaví na určitém bodě, což je hodnota, která vás zajímá, proto si ji zapište.
 2. U měření všech tělesných částí mějte paže volně podél těla. U tricepsu měřte na zadní straně paže v polovině vzdálenosti mezi ramenem a loktem, u bicepsu na přední straně paže rovněž v půlce této vzdálenosti, ale o cca 1 cm výše než u tricepsu, kožní řasu lopatky asi 1-2 cm pod její spodní hranou a pas nad hřebenem kyčelní kosti.
 3. Všechny naměřené zapsané hodnoty pak srovnejte s přiloženou tabulkou či je vložte do on-line kalkulačky.

Další zásady měření

Kožní záhyby vždy uchopte pevně mezi palec a ukazováček, kůži nadzdvihněte o zhruba 1 cm a měřte asi 4 vteřiny každé místo 3x (pokud se pokaždé objeví jiná hodnota tak ji poté zprůměrujte). Měřte 1x měsíčně ve stejné denní době a vždy se snažte uchopit stejné množství kožní řasy. Kaliperační kleště nepoužívejte hned po tréninku a na mokrou nebo mastnou kůži.

Výsledky měření

Dle standardů EU je ideální % podkožního tuku méně než 20 % u mužů a 24 % u žen. Zároveň by to však nemělo být méně než 5-12 %. Rizikové hodnoty jsou více než 32 % u žen a 26 % u mužů.

Jsou-li tedy vaše hodnoty nadprůměrné a nemají spojitost s jakýmikoli zdravotními obtížemi, změňte váš životní styl. Hodně se hýbejte, mějte zdravý a vyvážený jídelníček s důrazem na kvalitní bílkoviny, dbejte na pitný režim, dostatečně spěte a vyhýbejte se stresu.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích