vyzkoušejte týden zdarma

Kdy detoxy škodí? Zpět na seznam článků

Už jste někdy zkoušeli detoxikovat své tělo? Pokud ne, určitě jste o této možnosti v minulosti alespoň slyšeli.

Detoxikačních kúr najdete dnes na internetu nespočet a všechny slibují totéž. Očistit tělo od škodlivin a zbavit jej nadbytečných kil během krátké chvíle.

Obojí zní skvěle a nejeden člověk takové lákavé nabídce podlehne. Nabízí se však otázka, jak velká je šance, že si dotyční nenaběhnou…

Detox zblízka

Slovo detox je ve většině případů jen pouhým marketingovým tahem některých firem, které se snaží člověka nalákat na ne příliš levné produkty a detoxikační diety v jejich nabídce.

Dotyčný tak zaplatí za několikadenní očistnou kúru, při které bude popíjet „zázračný čaj“, zeleninové šťávy nebo koktejly přímo vyrobené od daného výrobce. K tomu bude dodržovat stanovenou, většinou velmi striktní dietu.

Po týdnu či delší době dodržování takového režimu by se jeho tělo mělo zbavit všech „toxinů“ které dlouhodobě zadržovalo. Výsledkem by měl být pocit znovuzrození a podstatně nižší váha k tomu.

Zní to skvěle! Ale?

Zpozornit byste měli ve chvíli, kdy na slovo „detoxikace“ narazíte. Skutečně se jím myslí proces, díky kterému se tělo zbavuje škodlivých a v jistém smyslu nežádoucích látek, ale rozhodně nemusí jít ruku v ruce s žádnými očistnými kúrami, byť jen krátkodobými.

Lidské tělo je přirozeně uzpůsobené tomu, aby se se škodlivými látkami vypořádalo samo bez zásahu zvenčí. Orgány, jakými jsou játra, střeva či ledviny vaše tělo detoxikují od nežádoucích látek dennodenně.

Neznamená to však, že jim jejich práci nemůžete ulehčit. Velkou pomocí pro nastartování změny je z vaší strany osvojení si zdravého životního stylu, přijímání dostatečného množství čisté vody, vlákniny, vitaminů a antioxidačních látek.

Ptáte se, odkud je jen získat? Odpověď je snadná, skrze zdravý, nutričně vyvážený jídelníček.

Pravda, která bolí

Pokud se stravujete nezdravě, své tělo zatěžujete alkoholem, cigaretami a dalšími škodlivými potravinami a látkami, vaše tělo se bude detoxikovat podstatně hůře, než by tomu bylo v případě pravidelné dodávky „kvalitního paliva“. Pokud žijete nezdravým způsobem dlouhodobě, žádná detoxikační kúra vás nezachrání.

Je skutečně zapotřebí naučit se žít zdravě, protože jedině tak se váš organismus s občasným prohřeškem v podobě nezdravého jídla či sklenice alkoholu snadno popere.

Roky smažených jídel, sladkostí a drog náhlé popíjení džusů nevybalancuje. Kúra vám za takového předpokladu může naopak velmi uškodit. Při detoxu v podobě nadměrného omezení jistých živin v jídelníčku totiž může dojít k zadržování některých nežádoucích složek ve vašem organismu. A tak není divu, že se někteří lidé po prodělaných detoxech cítí bez energie a chuti do života.

V závěru doporučeno

Snažte se žít a jíst tak, abyste se nemuseli „detoxikovat“. Vaše tělo se při kvalitní a vyvážené stravě, pravidelném pohybu i pitném režimu dokáže očišťovat vlastní silou, navíc zadarmo. Nevěřte  všemu, co si kde přečtete a snažte se filtrovat informace, které vám nepřináší užitek, nýbrž škodu.

Žijte zkrátka tak, aby vás detoxy nechaly zcela chladnými!

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích