vyzkoušejte týden zdarma

Nástrahy fitness jídelníčků: Na co si dát pozor? Zpět na seznam článků

Spojujete si slovo fitness s něčím, co je zdravé? Věříte, že fitness výživa je součástí zdravého životního stylu?

A co když se za označením “fitness” skrývá spíše marketingový trik?

Rozlišujte, kde se nacházíte

Pokud se snažíte osvojit si zdravý životní styl, první, co pravděpodobně uděláte, bude kopírování jídelníčku fitnessky či kulturisty. Tímto směrem cesta nevede. Proč?

Lidé, kteří se věnují fitness nebo sportovci obecně mají sestavené jídelníčky, uzpůsobené jim na míru. Co vyhovuje jiným, nemusí vyhovovat vám.

Ne vždy tito sportovci mají zdravý a vyvážený jídelníček. Mnoho z nich drží striktní a jednostranné diety, které běžnému smrtelníkovi příliš benefitů nepřinesou.

Je třeba brát v úvahu i to, že pro profesionální závodníky ve fitness má slovo dieta jiný význam než pro někoho, kdo se snaží shodit přebytečná kila a změnit své stravovací návyky.

Na co si dát pozor u fitness jídelníčků?

Rozhodli jste se, že se budete inspirovat doporučením kolujícím ve fitness sféře? Dejte si pozor na následujících pár bodů.

Zkopírované jídelníčky

Mnoho fitness trenérů a výživových poradců slepě kopíruje předešlé jídelníčky svých klientů. Proč je tento postup špatný?

Každý jsme jiný, máme jiné potřeby živin, předpoklady i tréninkový režim. Jídelníček sestavený přímo pro vás musí zohledňovat vaše chutě i intolerance, pohybovou aktivitu a pracovní režim.

  • Pokud obdržíte jídelníček, v němž je podezřele mnoho výživových doplňků, neřiďte se jím.
  • Zjistěte si, zda člověk, který vám jídelníček sestavil, má odbornou kvalifikaci i předchozí zkušenosti v oboru.

Jednostranné diety

Opakují se v jídelníčku ta samá jídla? Takový jídelníček nenásledujte.

Zdravý životní styl by měl být především o pestrosti, a i při redukčním režimu potřebujete pokrýt potřebu makronutrientů i mikroživin. Pokud bude váš jídelníček dlouhodobě jednostranný, mohly by vám po čase některé mikroživiny chybět.

Přílišné extrémy

Nutí vás fitness výživoví poradci k přísným dietám střídaným s přejídáním. Zpozorněte! Zdravý životní styl neznamená, že musíte skákat z extrému do extrému a své tělo vystavovat šokům.

Nic si nezakazujte a dbejte na to, abyste jedli všeho s mírou a ve stravování našli rovnováhu. Zdravé stravování neznamená, že už si nikdy nemůžete dát čokoládu, ale také neznamená, že ji musíte sníst celou na posezení.

Naučte se říct si kdy máte dost a rozlišovat hlad od chuti. Pamatujte, že žádný extrém pro vás nebude nijak prospěšný a raději se vydejte zlatou střední cestou.

Co si přečíst dál?

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Fit lívance 3x jinak

Hubnete do plavek a sladkému se pro jistotu vyhýbáte? Lívancům nemusíte. Pochutnat si na nich můžete dokonce i v dietě. […]

3 fit dezerty k nedělní kávě

Nedokážete si vychutnat odpolední či nedělní kávu bez sladkého zákusku? Bojíte se však při mlsání o svoji kondici? Zkuste se inspirovat […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Contours v médiích