vyzkoušejte týden zdarma

Půsty a jejich vliv na lidské zdraví Zpět na seznam článků

Půsty jsou u lidí v dnešní době velmi populární. Zvláště z kraje nového roku se k nim uchyluje mnoho jedinců.

Jaký prospěch může dlouhodobé lačnění vašemu tělu přinést? A je půst vhodný pro každého? Čtěte dále.

Ve prospěch zdraví

Pokles inzulínové rezistence

V důsledku inzulínové rezistence se u člověka projevuje celá řada zdravotních obtíží. Jsou jimi například obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a další.

Avšak poklesem inzulínové rezistence dochází ke zvýšené citlivosti organismu na inzulín. Ve výsledku je možné efektivněji přenášet glukózu z krve do buněk a zároveň minimalizovat zdravotní problémy spojené s inzulínovou rezistencí.

Menší konfekční velikost

Nadváha i obezita jsou celosvětově považovány za hrozby 21. století. Lidé jim podléhají čím dál tím častěji a boj s nadbytečnými kily je pro většinu tlouštíků celoživotním trápením.

Přerušovaný půst se v tomto případě jeví jako jedno z nabízejících se řešení, jak tělesnou váhu snížit. Výzkumnými pracovníky byl přerušovaný půst dokonce označen za efektivní metodu, která vede k redukci hmotnosti při zachování aktivní tělesné hmoty.

Naopak v případě jednostranných diet či stravy eliminující konkrétní druhy potravin ke ztrátě svalové hmoty, odvodnění i osteoporóze velmi často dochází.

Nižší hladina triglyceridů a cholesterolu v krvi

S horším lipidovým profilem v krvi se potýká zejména západní populace. Neblaze jsou na tom obyvatelé Západu i s cholesterolem a triglyceridy. LDL cholesterol i triglyceridy stoupají, HDL cholesterol klesá a kardiovaskulární nemoci se stávají hlavní příčinou všech úmrtí.

Objevují se studie, které považují přerušovaný půst za cestu vedoucí ke zlepšení lipidového profilu. Tuto informaci však v současnosti není možné stoprocentně potvrdit. Aby tomu tak bylo, je zapotřebí provést více analýz podrobnějšího typu.

Důvod k obavám

Přerušovaný půst s sebou nemusí přinášet jen samá pozitiva. Někteří jedinci na něj mohou reagovat citlivě, tj. poklesem krevního tlaku, migrénami, únavou či celkovou podrážděností.

Vyhnout by se mu měly osoby potýkající se s cukrovkou 1. typu, nebo poruchou příjmu potravy a jiných onemocnění psychického rázu. Dále ženy v období těhotenství, kojení a děti v útlém věku.

Pokud jste stále na cestách, máte fyzicky i psychicky náročné zaměstnání, váš životní styl nemá pevný řád, nebo se snad věnujete jakémukoli sportu na vrcholové úrovni, měli byste přerušované lačnění zvážit.

Závěrem

Pokud o přerušovaném půstu uvažujete, nejdříve se o svém plánu poraďte s vaším ošetřujícím lékařem. Jenom ten určí, zda je pro vás půst vhodný a váš zdravotní stav nijak negativně neovlivní.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích