vyzkoušejte týden zdarma

Odpolední trénink a jeho výhody Zpět na seznam článků

Která denní doba je nejvhodnější pro trénink? Odborníci už na toto téma vydali nespočet studií, ale nakonec stejně záleží na nás samotných. Každému vyhovuje něco jiného a každá doba má svá specifika.

Přečtěte si v tomto článku, jak to vlastně funguje a jaké výhody může mít, když budete cvičit odpoledne.

Ne všichni jsou ranní ptáčata

Někdo vstane, nasnídá se, vypije kávu a zamíří rovnou do posilovny, jde běhat, sedne na kolo nebo navštíví bazén. Jenže ne všem takový režim vyhovuje. Naštěstí i odpolední nebo večerní trénink je účinný.

Výhody odpoledního tréninku

Vyšší tělesná teplota

Teplota lidského těla se obvykle během celého dne zvyšuje a nejvyšší je v pozdějších odpoledních hodinách. Spolu s ní by i svalová síla a kardiovaskulární vytrvalost měly vrcholit v pozdním odpoledni.

Nízká teplota způsobuje ztuhnutí svalů (proto ráno nesmíte zapomenout na rozehřátí a protažení svalstva), zatímco při vyšší teplotě jsou svaly pružnější.

Další výhodou je, že odpoledne má člověk nejrychlejší reakční dobu (čas potřebný k odezvě organismu) a také srdeční frekvence a krevní tlak jsou nejvyšší. To vše zlepšuje výkon a potenciálně snižuje riziko zranění.

Lepší fyzická kapacita

Cvičení odpoledne nebo večer zvyšuje fyzickou a aerobní kapacitu (maximální množství kyslíku za minutu, který může tělo využít při intenzivním fyzickém zatížení) a silový výkon až o 8-30 %.

Vyrovnanější tvorba hormonů

Testosteron podporuje rozvoj síly i růst svalové hmoty. Při odpolední aktivitě je produkován ve větším množství než při aktivitě v ranních hodinách. Naopak hladina kortizolu je nejvyšší ráno a po celý den postupně klesá.

Odpoledne můžete trénovat intenzivněji a zbavovat se nahromaděného stresu. Podle odborných studií se však nedoporučuje cvičit po osmé hodině večerní. Po této době se totiž zvyšuje riziko problémů se spánkem.

Základem je pravidelnost

Nejste si ještě jistí, jaká denní doba vám pro fyzické aktivity vyhovuje nejvíce? Zkuste cvičit v různý čas. Neměňte však zásadně dobu tréninku každý den.

Postupem času byste měli být schopni říct, co je pro vás ideální. Nejdůležitější je ovšem pravidelnost a důslednost, tzn. zvolit si čas, který vám nejvíce vyhovuje a ten důsledně dodržovat.

Jak při cvičení jíst?

Pro efektivní trénink je potřeba správně jíst. Před jídlem byste neměli konzumovat tučné ani moc sladké pokrmy, naopak jídlo by mělo být lehce stravitelné (celozrnné pečivo, ovoce, müsli, lehký koktejl, smoothie aj.).

Po cvičení záleží, jaký je váš cíl. Pokud chcete zhubnout, tak se najezte 1-1,5 hodiny po něm. Vhodné jsou proteiny v kombinaci se sacharidy (např. zeleninový salát s kuřecím masem, vejcem, rybou, popř. luštěninami).

Chcete-li naopak nabrat svalovou hmotu, už do 30 minut po tréninku doplňte cukry a do 2 hodin pak jídlo bohaté jak na sacharidy, tak na bílkoviny.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích