vyzkoušejte týden zdarma

Posedlost zdravým stravováním – jak neztratit rozum? Zpět na seznam článků

Přechod ke zdravějšímu stravování nemusí být vždy jen pozitivní. Někdy se z něho může stát i nebezpečná závislost.

Posedlost zdravým stravováním a biologicky čistými a dokonalými potravinami se nazývá orthorexie. Pojem pochází z řečtiny, kde ortho znamená správné a orexis chuť.

Orthorexie je klasifikována jako nemoc a patří mezi poruchy příjmu potravy. Ty jsou v dnešní době čím dál tím častější.

Typické projevy nemoci

Pro lidi trpící orthorexií je na prvním místě kvalita konzumované stravy. V jídelníčku orthorektiků proto nejsou žádné průmyslově zpracované potraviny, maso ani tuky.

Do zdravé výživy dle nich nepatří cokoli, co bylo nějakým způsobem chemicky nebo fyzikálně upraveno.

Organismus orthorektika je tak mnohdy ochuzen o nezbytné minerální látky a vitaminy, které k životu a zdraví potřebuje.

Velkou zátěž dostává i psychika, jelikož tito lidé často nedokáží myslet na nic jiného než na jídlo a zapomínají na opravdový smysl života.

Jak se orthorexii vyhnout?

Pokud máte vy nebo někdo z vašich blízkých sklon k puntičkářství, možná byste měli být při zavádění zdravějšího jídelníčku obezřetní. Zdravá strava je dnes velmi častým tématem mnohých internetových i klasických magazínů a vždy je potřeba rozlišovat relevantní zdroje informací.

Často se v nepřeberném množství titulků a rad můžete ztrácet a nemusíte být schopni odlišit, co je ještě v normě a co už je extrém.

Důležité je si uvědomit, že ne vše, co se píše na internetu je pravda, a že oblíbeným marketingovým trikem je démonizování všech potravin.

Nevěřte tomu, že vynecháním všech „méně dokonalých“ složek potravy budete zdravější. Je to spíše o tom, udržet ve svém stravování balanc a nenechat se nachytat radami pseudoodborníků. I voda je chemický prvek a rozhodně to není něco, čemu byste se měli vyhýbat.

Pamatujte, že žádný extrém není zdravý, a tak byste se i v případě zdravého životního stylu měli držet hesla „všeho s mírou“.

Co si přečíst dál?

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Fit lívance 3x jinak

Hubnete do plavek a sladkému se pro jistotu vyhýbáte? Lívancům nemusíte. Pochutnat si na nich můžete dokonce i v dietě. […]

3 fit dezerty k nedělní kávě

Nedokážete si vychutnat odpolední či nedělní kávu bez sladkého zákusku? Bojíte se však při mlsání o svoji kondici? Zkuste se inspirovat […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Contours v médiích