vyzkoušejte týden zdarma

Sestavte si jídelníček podle pyramidy výživy Zpět na seznam článků

Záleží vám na tom, co jíte? Není vám váš životní styl lhostejný? Pak jste se již určitě setkali s výživovou pyramidou.

Pyramida by vám měla ukázat, jaké potraviny a v jakém množství byste měli do jídelníčku běžně zařazovat. Byla vydána v mnoha podobách, které se však od sebe nijak významně neliší.

Jak se ve výživové pyramidě vyznat?

Ve spodní části pyramidy jsou vyobrazené potraviny, které byste měli konzumovat nejčastěji. Naopak směrem k vrcholu se řadí ty, které by měly být na vašem talíři zastoupeny v daleko menším množství.

Základem každého zdravého jídelníčku jsou nápoje (čistá voda, neslazený čaj, minerálky). Denně byste měli vypít alespoň 7 sklenic vody.

Teď k samotné pyramidě. Vespod se nachází komplexní sacharidy – kvalitní obiloviny, pseudoobiloviny, brambory a celozrnné výrobky. Ty by měly být součástí každého chodu.

Po sacharidech následuje ovoce a zelenina, kterým věnujeme samostatný odstavec, viz níže.

Dále jsou na řadě bílkoviny. Mezi ně patří maso, vejce, mléčné výrobky i jejich rostlinné zdroje (sója, luštěniny). Luštěniny ale obsahují i vyšší množství sacharidů.

Co takové ovoce a zelenina?

Ovoce a zelenina by měli tvořit nedílnou součást každého jídla. Konzumovat byste je měli v poměru 1:3. Zelenina by měla nad ovocem převažovat zejména proto, že ovoce obsahuje velké množství cukru. Při jeho nadměrné konzumaci dochází ke zvyšování energetického příjmu.

S potravinami na vrcholu pyramidy opatrně

Na úplném vrcholu pyramidy najdete sůl, jednoduché cukry a tuky. Ty by se ve vašem jídelníčku měly objevovat pouze výjimečně. Zaměřte se na kvalitní zdroje těchto živin.

Pokud se jedná o tuky, sáhněte po těch zdravých. Najdete je především v rostlinných olejích, ořechách, semenech a rybách.

Co se týče jednoduchých cukrů, měli byste je přijímat raději z ovoce než ze sladkostí. V ovoci totiž najdete mimo cukru i další nutričně hodnotné látky (vitaminy, minerály, vlákninu).

V jídelníčku byste měli střídat zdroje jednotlivých makroživin. Měl by být pestrý a dbát byste měli i na množství jednotlivých porcí.

Díky této šikovně sestavené výživové pyramidě si k vyváženému jídelníčku může dopomoci i obyčejný laik, který nemá o výživové hodnotě potravin dostatečný přehled.

Co si přečíst dál?

Souboj v hubnutí: Ženy vs muži

Nám ženám často připadá, že muži hubnou snadněji. Máme pocit, že jsou štíhlejší a diety neřeší tolik jako my. Do […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Contours v médiích