vyzkoušejte týden zdarma

Paddleboarding, zábavné hubnutí nejen pro milovníky vodních sportů Zpět na seznam článků

Paddleboarding je vodní sport vhodný pro celou rodinu. Věnovat se mu můžete i bez ohledu na váš věk či fyzickou kondici. Můžete ho provozovat na moři, v jezerech, na rybnících, v řekách, vodních nádržích apod..

Speciální prkna jsou na českém trhu k dostání už od roku 2009. První jejich půjčovna byla na Lipnu a v poslední době se místa půjčoven neustále rozrůstají. Existuje u nás i Česká paddleboardová asociace.

Historie a provozování paddleboardingu

První jezdci se objevili v 60. letech 20. stol. mezi surfaři na Havaji. Posledních 10 let popularita této sportovní aktivity po celém světě raketově roste. Jako kondičnímu tréninku se jí věnují nejen sportovci (surfaři, kajakáři nebo kanoisté), ale i profesionální cyklisté, fotbalisté a rekreační sportovci.

Tento sport je oblíbený i mezi celebritami. Paddleboardingu podlehli například Pierce Brosnan, Cindy Crawford, Jennifer Aniston či Rihanna.

Jezdci používají prkno (plovák) podobné surfovému longboardu, na kterém se pohybují vpřed pomocí dlouhého pádla (odtud pochází zkratka SUP, z anglického slova „stand up paddle“ – pádlování ve stoje).

Někteří mají v oblibě rekreační fitness jízdu po klidných stojatých vodách, jiní v mořských vlnách. Najdou se i tací, kteří upřednostňují jízdu v divokých tocích a peřejích.

Zdravotní výhody paddleboardingu

Podpora hubnutí

Za hodinu SUP spálíte až přes 400 kalorií a svalstvo bude využívat energii ještě poté, co skončíte. Paddleboarding je natolik účinný, že podporuje hubnutí i v případech, že se věnujete jeho klidnějším formám v pomalejším tempu.

Pokud jej provádíte pravidelně, sníží se váš tělesný tuk, ztrácíte kila navíc a místo nich získáváte pevnější svaly.

Posílení celého těla

Pádlováním ve stoje zapojujete různé skupiny svalů horní části těla najednou, včetně menších svalů. Ty jsou někdy při standardním silovém tréninku opomíjeny. Samozřejmě nezahálí ani nohy.

Díky tomu si mohou aktivní sportovci zlepšovat výdrž bez přetrénování a začátečníci a rekreační sportovci nebudou tolik unavení, protože zátěž se rozdělí rovnoměrně mezi různé svaly.

Zlepšení rovnováhy

Tento sport je efektivní zejména proto, že stojíte na vratkém prkně. Abyste udrželi rovnováhu a vydrželi stát vzpřímeně, je třeba nechat pracovat všechny svaly.

Brzy zjistíte, že vaše rovnováha je lepší i při jiných činnostech. Proto je SUP vhodný také pro seniory, kteří mají s udržením rovnováhy potíže související s pokročilým věkem.

Je to nízkonárazové cvičení

SUP se řadí mezi tzv. nízkonárazové (nízkodopadové) sporty, tedy nezatěžuje klouby, šlachy a vazy. Je tak vhodné též při rehabilitaci a snižuje riziko zranění při jiných sportech.

Celkové zlepšení zdraví

Stejně jako ostatní kardio cvičení, SUP je prevencí vzniku srdečně-cévních onemocnění, mrtvice, diabetu, problémy s klouby apod.

Další výhody paddleboardingu

Je skvělý pro každého

Jak už bylo zmíněno, díky své rozmanitosti, mohou SPU provozovat děti (v klidnějších vodách) i senioři, profesionální i rekreační sportovci, úplní začátečníci, milovníci rychlosti a divokých peřejí. V neposlední řadě i ty z vás, které preferujete klidné pomalejší tempo.

Zlepšení nálady a pomocník proti stresu

Nejen kvůli uvolňování endorfinů a serotoninu, ale hlavně proto, že jde o venkovní aktivitu vyžadující přírodu, vodu a hezké počasí. Komu by to nezlepšilo náladu a nezmírnilo každodenní stres?

Spojení s jógou

Na paddleboardu můžete cvičit jógu. Začít můžete od jednoduchých po ty složitější (třeba stoj na hlavě!). Váš jógový spirituální zážitek bude o to silnější, jelikož jste venku v přírodě a ne v tělocvičně plné dalších upocených lidí.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích