vyzkoušejte týden zdarma

Zahraniční versus české superpotraviny. Které v jídelníčku upřednostnit? Zpět na seznam článků

Znáte chlorellu, spirulinu, macu, goji, acai, nebo třeba zelený ječmen? Pokud se o zdravý životní styl zajímáte, pak jste pravděpodobně o nějaké z těchto výše zmiňovaných potravin v minulosti slyšeli.

Jedná se o potraviny řadící se do skupiny takzvaných superpotravin. Dozvědět se o nich můžete mnoho pozitiv až téměř zázračných účinků, které prý mají na lidský organismus.

Jsou však superpotraviny opravdu takovým zázrakem, nebo se jedná o pouhý marketingový trik prodejců? Dejme tomu, že pravda je někde uprostřed.

Nečekejte zázraky, ale klidně jimi doplňte zdravý jídelníček

Superpotraviny, v angličtině superfoods, mají skutečně řadu benefitů pro lidský organismus. Chyba však nastává ve chvíli, kdy si lidé myslí, že jim pomohou vyřešit zdravotní problémy a udělají z nich nesmrtelné jedince.

Řada superpotravin obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek (různé vitamíny, minerální látky či fotochemikálie). Při pravidelném užívání tak mohou pomoci s doplněním některých mikronutrientů. Jejich zařazením do jídelníčku rozhodně chybu neuděláte. Nepřeceňujte je však!

Skutečné superpotraviny jsou přehlížené

Nakupujete ve velkém výše zmíněné rostliny, prášky z nich či polykáte každý den tablety se „superfoods“? Sáhněte si na srdce, kdo z vás například pravidelně pije nějaký alkohol, kouří či jí nezdravé potraviny.  Věřte tomu nebo ne, pokud budete žit celkově nezdravě, žádná zázračná superpotravina vám to nijak nevykompenzuje.

Nemusíte nakupovat drahé řasy, prášky z kořenů ani nic podobného, čehož název ani neumíte vyslovit. Stačí, pokud se zaměříte na opravdové, čerstvé potraviny a budete superpotraviny hledat mezi těmi, které najdete v našich zeměpisných šířkách. Ty jsou pro vás mnohem dostupnější a cennější.

Napadlo vás třeba, že mezi superpotraviny se stejně tak řadí obyčejné borůvky, maliny nebo třeba brokolice, česnek, zázvor a kysané zelí? Ano, právě tyto potraviny mají obdobně pozitivní vlastnosti a účinky na lidský organismus. Jejich konzumace se tak někdy vyplatí více, než některé výše zmiňované populární superpotraviny z dalekých končin a za mnohem vyšší ceny.

Myslete také na to, že to, co je právě sezónní a dostupné, je to, co vaše tělo doopravdy potřebuje. Pokud se zaměříte na vám snadněji dostupné superpotraviny, uděláte mnohem lépe.

Pamatujte si při výběru potravin zlaté pravidlo. Co vyroste v našich zeměpisných šířkách a nemusí obletět půlku světa, má pro vás tu největší nutriční hodnotu.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích