vyzkoušejte týden zdarma

Pohybová pyramida aneb jak ve sportu dosáhnout svých cílů Zpět na seznam článků

Správný pohyb je pro člověka velmi přínosný. Pomáhá mu snížit riziko vzniku různých nemocí a problémů (obezitu, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby, některé typy rakoviny, bolesti kloubů).

Pohyb také dále vede ke zlepšení odolnosti a zdatnosti, ke zpevnění svalové hmoty, či k boji se špatnou náladou, stresem atp.

Cvičit se obvykle doporučuje minimálně 3x týdně po dobu alespoň 45 minut. Pro spoustu lidí je však těžké s pohybem začít, natož se mu pravidelně věnovat.

Existuje však pohybová pyramida, která může být dobrým odrazovým můstkem pro každého jedince. Ukáže mu, jak se cvičením začít a na co se postupně zaměřit. Díky ní člověk dosáhne svých cílů a viditelných výsledků v co nejkratším možném čase.

Základní pohybová pyramida

Pohybové pyramidy se od sebe mohou lišit. Základní pohybová pyramida, vyvinutá kanadským fyzioterapeutem Grayem Cookem, má 3 zužující se (na sobě závislá) patra, prezentující určitý druh pohybu. Pro efektivní výsledky byste měli postupovat od jejího základu.

1. patro – základní pohyb

Jsou to základní nízko intenzivní činnosti, které by si měl osvojit každý. Patří sem i to, že je dokážete provádět kontrolovaně, bez námahy, potíží s rovnováhou a se správným držením těla, např. schopnost správně udělat dřep.

Spadá sem ale také chůze, práce na zahradě, uklízení a jiné aktivity podobného typu.

Mnoho lidí tento základ ignoruje, což se pak může negativně projevit v dalších patrech.

2. patro – středně intenzivní aktivity

Tyto aktivity jsou zaměřeny na rozvoj síly, vytrvalosti a fyzičky. Mírně se při nich zadýcháte, ovšem neměly by vás výrazně unavit.

Jsou jimi například svižná chůze, jogging, jízda na kole, lyžích nebo kolečkových bruslích v nenáročném terénu. Řadí se mezi ně i ůzné cviky a sporty prováděné s mírnou intenzitou.

3. patro – osvojení vyšších dovedností

Jde o dovednosti a schopnosti k provozování určitého sportu. Mohou to však být i vysoce intenzivní cvičení a tréninky.

Pozn.: Existují i další druhy pyramid zaměřených na rozvoj pohybu.

Pohybová pyramida odborníka na výživu a suplementaci a aktivního sportovce Tommyho Wooda

1. patro – méně seďte

Bez ohledu na to, jak pravidelně a moc cvičíte, většina přínosů se ztratí tím, že zbytek dne prosedíte. Pokud jste začátečníci, začněte se během dne více hýbat.

2. patro – více choďte

Rychlá chůze je ideální start s celou řadu zdravotních benefitů. Stačí začít tím, že omezíte jízdu autem, MHD, výtahem apod. a každý den si dopřejete 15-30 minut svižné procházky.

3. patro – začněte posilovat

Není nutné přímo na strojích v posilovně, můžete zvedat činky či pracovat s kettlebellem a existuje mnoho druhů cvičení s vlastní vahou, které lze provozovat jak venku tak v pohodlí domova.

4. patro – zaměřte se na kardio

Do tzv. kardio cvičení patří mj. běh, plavání, jízda na kole nebo bruslích, tanec, skákání přes švihadlo, veslování, intervalové tréninky – vlastně jakákoli vytrvalostní činnost, při níž se tepová frekvence dostane na 60-75 % vašeho tepového maxima. Kardio je významnou prevencí různých chronických a civilizačních nemocí a efektivně podporuje hubnutí.

5. patro – zlepšujte vytrvalost

Nakonec se věnujte přímo vytrvalostnímu tréninku. Jestliže si osvojíte předchozí patra, budete mít k němu lepší předpoklady a bude pro vás účinnější.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích