vyzkoušejte týden zdarma

Změny, které vás čekají, když začnete cvičit Zpět na seznam článků

Cvičení významně ovlivňuje kvalitu života a snižuje riziko vzniku řady onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita se proto doporučuje všem bez ohledu na věk a fyzickou kondici.

Pokud nejste dostatečně motivovaní nebo nevíte, jaké konkrétní změny můžete při pravidelném pohybu čekat, přečtěte si tento článek.

Budete mít více energie

Přestože část energie spotřebujete na samotný trénink, její hladiny zůstanou zvýšené i po něm. Proto mnoho lidí cvičí hned po ránu a podávají pak lepší výkony po zbytek dne.

Posílíte svaly

Při fyzické námaze vznikají ve svalech mikroskopické trhlinky, což způsobuje bolest. Není-li však tato bolest extrémní a dlouho přetrvávající, ničemu neškodí. Naopak je důkazem toho, že vaše úsilí nebylo vynaloženo zbytečně.

Pro posílení svalů není nutné dělat pouze posilovací cviky. Svaly zpevňují i jiné pohybové aktivity.

Mění se chemie ve vašem mozku

Chemie mozku má vliv jak na emoce, tak na kognitivní schopnosti. Důležité je uvolňování serotoninu, neurotransmiteru spojovaného s pocity pohody a štěstí a nižším rizikem vzniku depresí.

Samotné cvičení neslouží jako náhrada terapií a léků pro pacienty trpící depresemi a úzkostmi. Dokáže ale jejich stav významně zlepšit. Zdravý životní styl je navíc prevencí proti Alzheimerově chorobě a stařecké demenci v pozdějším věku.

Vylučujete ty správné hormony

Pohyb vede k tvorbě a vylučování různých potřebných hormonů. Známým příkladem jsou např. endorfin a dopamin, považované za „hormony štěstí“.

Někteří lidé mohou mít problémy s tvorbou tzv. stresových hormonů. K tomu dochází zejména u intenzivních tréninků typu HIIT, které je vhodné občas prostřídat s nějakou klidnější a relaxační činností, například jógou.

Váš spánek bude kvalitnější

Pravidelné cvičení dokáže zlepšit délku a kvalitu spánku. Jistou roli zde hraje načasování.

Někteří jsou po cvičení natolik nabití energií, že pro ně není vhodné cvičit v pozdějších odpoledních hodinách. Jiní s usnutím nemají problém a mohou tak cvičit těsně před spaním.

Snižuje se srdeční frekvence a krevní tlak

Kardiovaskulární cvičení (svižná chůze, běh, cyklistika, skupinové lekce ve fitness centrech a používání strojů jako veslařský a eliptický trenažér, rotoped, běžecký pás apod.) snižuje srdeční frekvenci.

Kromě toho dochází ke snižování krevního tlaku, což do budoucna může zachránit život. Vysoký tlak je rizikový pro infarkt, mrtvici, selhání srdce nebo ledvin, usazovaní cholesterolu v tepnách a další nebezpečné problémy.

Budete se cítit (a vypadat) mladší

Cvičení má pozitivní vliv na pokožku. Dokonce pouhé 3 měsíce pravidelného pohybu mohou u některých lidí nad 40 let zlepšit pleť natolik, že vypadá jako ve 20.

Najdete si nové přátele

Aktivity venku i v posilovnách jsou ideální k získávání nových kontaktů a přátel se stejnými cíli. Dlouhodobý aktivní životní styl zvyšuje sebevědomí, což se promítne i do dalších aspektů života.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích