vyzkoušejte týden zdarma

Jedlý hmyz ve fitness jídelníčku Zpět na seznam článků

Entomofagie (využívání hmyzu jako potraviny) je v našich končinách spíše tabu.

Různé druhy hmyzu jsou součástí jídelníčku v jižní Americe, na Blízkém východě a v Austrálii. Proč tyto národy jedí hmyz?

Mravenci, housenky, mouchy, cvrčci, sarančata, cikády či larvy jsou bohatým zdrojem proteinů, patří mezi dietní potraviny, jejich „chov“ na jídlo nezatěžuje planetu a podle řady odborníků by dokázali řešit případy podvýživy na celém světě.

Proč zařadit jedlý hmyz do fitness jídelníčku?

Je významným zdrojem bílkovin a dalších živin

Hmyz může obsahovat 20-76 % proteinů v závislosti na druhu a vývojové fázi (zda jde o larvu nebo dospělce).

Příklad: Ve 100 g kobylky najdete 14-28 g bílkovin. Stejně velká porce červených mravenců má asi 14 g proteinů a až 70 % doporučené denní dávky železa! Podobně jsou na tom cvrčci, brouci a housenky.

Jedlý hmyz je bohatý na zdravé tuky, železo a vápník. Sacharidů v něm mnoho nenajdete.

Podporuje hubnutí

Hmyz je nízkokalorický. Podle odborníků je tedy entomofagie účinným nástrojem v boji proti obezitě a s ní spojených nemocí.

Jaké druhy hmyzu zvolit?

Cvrčci

Jsou zdrojem železa, proteinů a vitamínu B12. Připravují se na různé způsoby, například rozemleté na prášek, který se přidává do proteinových nápojů a mouky.

Kobylky

Patří k nejoblíbenějším druhům jedlého hmyzu v různých částech světa (jižní Americe, Africe, Asii). V Mexiku se servírují opečené na oleji s česnekem, citronem a solí.

Termiti

Konzumují se hlavně v Africe, smažení, uzení či vysušení na slunci. Jsou bohatí na bílkoviny, mastné kyseliny, železo a vápník.

Mravenci

Oblíbené jsou zejména larvy a kukly tzv. mravenců krejčíků. V jižní Americe je mnozí šéfkuchaři připravují jako luxusní jídlo. Mají citrusovou chuť.

Včely

K jídlu se využívají jejich larvy s vysokým obsahem aminokyselin, vitaminu B a dalších živin. Jejich chuť je máslová. Velice oblíbené jsou v Thajsku, v Austrálii je tamní domorodci používají jako zdroj cukru.

Mouční červi

Najdete v nich omega mastné kyseliny, bílkoviny a mnoho minerálů jako měď, sodík, draslík, železo, zinek a selen. Mohou se jíst syroví, avšak nejčastěji se podávají na sucho opečení, popř. rozemlívají do mouky, v Mexiku sen někdy používají k přípravě tortill.

Mouchy

V některých afrických zemích se užívají k obohacení pečiva i masných výrobků (klobásy, sekaná). Dají se jíst také syrové nebo sušené na slunci.

Housenky

V některých částech Afriky jich ročně sklidí až 9,5 miliardy. Jsou zde důležitým zdrojem proteinů hlavně v období dešťů. Oblíbené jsou též v Asii a Mexiku, kde se servírují s masem, kořeněnou omáčkou a zabalené v tortille.

Další výhody entomofagie

V budoucnu by mohla řešit případný celkový nedostatek jídla, jelikož chování hmyzu je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Při chovu hmyzu se nespotřebuje tolik vody, krmiva a zemědělské půdy a nevytváří tolik skleníkových plynů jako při chovu dobytka.

Rizika pojídání hmyzu

Ne každý druh hmyzu je jedlý. Může obsahovat alergeny (na tu by měli dávat pozor zejména lidé, kteří jsou alergičtí na mořské plody), pesticidy, bakterie či toxiny.

Hmyz určený ke konzumaci musí být řádně zpracován a uskladněn a před jídlem je třeba jej řádně umýt a tepelně připravit.

V ČR jej kupujte z ověřených sportovních obchodů a obchodů se zdravou výživou.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích