vyzkoušejte týden zdarma

Bez návštěvy posilovny mezi svátky, přesto v pohybu Zpět na seznam článků

Těšíte se na čas strávený s rodinou a blízkými, na cukroví, které se peče jen jednou za rok, i na lenošení u televize s oblíbenými pohádkami? Nezapomeňte však na kalorie přijaté během klidového režimu.

Přečtěte si v tomto článku, jak se letos vyšší váze vyhnout, a zůstat v pohybu a fit i přes Vánoce. Nebojte, dny volna vám to nezkazí, ba naopak. Různé aktivity můžete provozovat s celou rodinou a přáteli. Pijte a jezte s mírou a dbejte na dodržování základních pravidel.

Jak zůstat mezi svátky v pohybu

Hýbat se nemusíte jen v posilovně

Pokud jedete navštívit rodinu či známé, kteří bydlí ve stejném městě, jděte pěšky. Když to není možné, vymyslete si různé venkovní aktivity, a to i přesto, že v posledních letech nebývá dost sněhu, který byste mohli využít pro rodinnou koulovačku a stavění sněhuláků.

Vyrazte na procházky nebo třeba na výlet. Lidé tráví konec roku a Silvestra na horách, kde se věnují zimním sportům. Jiní zas pořádají večírky, což je další možnost pohybu – tanec také spaluje kalorie.

Jestli vás žádné speciální činnosti nenapadají, prostě používejte co nejméně auto (MHD), choďte po schodech místo výtahu, dopřejte si procházku a hodně kalorií spálíte i běžným úklidem.

Nezapomínejte na pravidelné cvičení

Je pochopitelné, že se těšíte na zasloužený odpočinek a lenošení. Jenže kaloriím, metabolismu a tukovým buňkám je jedno, že jsou Vánoce. Proto nezanedbávejte svůj trénink ani v tomto období.

Můžete využít toho, že máte více času bez každodenních obvyklých povinností a můžete tak vyzkoušet nové druhy cvičení. Takový vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), je zárukou spálení kalorií v poměrně krátké době. Nejen, že se při něm zapotíte, ale také ušetříte čas, který chcete věnovat rodině a návštěvám.

Když je zavřená posilovna, provádějte cviky doma s vlastní vahou, ke kterým nepotřebujete žádné speciální stroje.

Doporučujeme cvičit hned ráno, abyste pak na trénink nezapomněli kvůli plánovaným i neplánovaným návštěvám a dalším vánočním akcím. A jednoduché, avšak účinné protažení si můžete dopřát kdykoli během dne, stačí k tomu 5-10 minut.

Vánoce a jídlo – jak jíst s rozumem

Samozřejmě, že držet dietu během svátků by bylo utrpení. Dopřejte si cukroví, salát i chlebíčky, ale nezapomeňte na pár zásad, díky kterým nebudete muset na začátku nového roku bojovat s nabranými kily.

Tato základní pravidla platí celoročně

  1. Lepší je jíst víckrát za den po menších porcích.
  2. Nevynechávejte snídani, oběd a večeři.
  3. Najezte se, než půjdete někam na návštěvu či večírek, abyste nebyli v pokušení vymést všechny nachystané dobroty.
  4. Nejezte, když nemáte hlad – je těžké vzít si jen pár kousků cukroví nebo chlebíčků jen tak na chuť, ale rozhodně budete mít lepší pocit, když to s nimi nepřeženete.
  5. Nepřejídejte se před spaním.
  6. Nevadí, když některé dny zhřešíte, ovšem neberte Vánoce jako svátky „obžerství“.

Jezte zdravě

Každý den konzumujte dostatek ovoce a zeleniny, kterými nikdy nic nezkazíte. Na internetu najdete spoustu receptů na lehčí a zdravější bramborový salát (v zásadě byste do něj neměli přidávat majonézu a tatarku) i dietnější cukroví.

Kalorie a pití

Ani na Štěpána a Silvestra to nepřehánějte s alkoholem. Alkohol, koktejly, cola, limonády a další drinky jsou plné prázdných kalorií. Na party alkoholické nápoje co nejvíce prokládejte nealkem a pijte pomalu, tak se navíc vyhnete nepříjemné kocovině.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích