vyzkoušejte týden zdarma

Chyby, kterých se v posilovně dopouštíš, a které brzdí tvůj progres Zpět na seznam článků

Je skvělé, když se rozhodnete, že začnete pravidelně cvičit a posilovat. Mějte však na paměti, že ani návštěvy posilovny a tvrdá práce vám automaticky nezaručí pěkné tělo a silné svaly.

Se špatným přístupem a technikou nezáleží na tom, kolik toho uzvednete a jak moc se zapotíte, výsledky neuvidíte.

Přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, kterých se lidé v posilovně dopouštějí.

Nerealistické cíle

Cíl je to, co byste si měli nastavit jako první. Cíl bude vaším měřítkem a motivátorem. Záleží ovšem, zda je správně určený. Nerealistických cílů totiž nedosáhnete ani při usilovné snaze.

Je lepší začít menšími kroky a postupně se dostávat dále. Na cíl je také potřeba se soustředit. Používání telefonu nebo povídání si s ostatními lidmi v posilovně zbytečně odvádí vaši pozornost.

Špatná technika cviků

Dokonce i základní cviky jako dřepy a výpady vyžadují správné provedení, jinak si můžete způsobit zranění a poškodit si kolena a záda. V dobré posilovně vám trenér vždy vysvětlí a ukáže, co máte dělat a pomůže vám opravit chyby, které děláte.

S tím souvisí přetěžování začátečníků. Nadměrná zátěž může vést ke zranění, únavě a vyčerpání. Při tréninku byste měli dodržovat zlatou střední cestu, tj. necvičit ani k úplnému vyčerpání ani lehce bez toho, aniž byste se zapotili.

Soustředěnost jen na jednu věc

Týká se tělesných partií i druhů cvičení.

Dává smysl zaměřit se na problémové svalové partie, ale nezapomínejte ani na další části vašeho těla. Měli byste zapojit i ty svaly, které nejsou tak viditelné nebo pro vás klíčové.

Dále je vhodné kombinovat různé typy tréninku. Kardio (aerobní) cvičení podporuje hubnutí a zdravé srdce, posilování zas zrychluje metabolismus a zpevňuje svaly.

Používáte-li stroje, měli byste je střídat. Někdo na stroje spoléhá až moc. Mějte na paměti, že také klasické cviky jako dřepy, výpady, kliky atd. by měly tvořit součást vašeho běžného tréninku.

Absence protahovacích cviků před a po cvičení

Každý trénink by měl začít rozehřátím a protažením. Po něm je dobré nechat svaly vychladnout a protáhnout. Lépe si tak odpočinou a zregenerují se.

Rutina je zabiják všeho, což platí i v oblasti sportu. Stereotyp vás brzy přestane bavit a bez motivace pro vás bude nemožné dosáhnout svých cílů. Navíc i aktivity samotné potřebují občas obměnit, protože tělo si na ně zvykne a cviky už nebudou tak efektivní jako ze začátku.

Průběžně si dle potřeby přidávejte intenzitu, opakování, série, závaží atd. Zapojte do kardio i do silového tréninku nové prvky a nové cviky a věnujte se novým aktivitám i mimo posilovnu (skupinové a outdoorové sporty). Nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny.

Špatný výběr posilovny

Najděte si fitness centrum s dobrými recenzemi, certifikovanými a kvalifikovanými trenéry. Mělo by mít kvalitní a bezpečné stroje, být čisté a uklizené, s příjemným personálem a atmosférou.

Trenér by se vás měl zeptat na váš zdravotní stav, popř. rovnou provést počáteční diagnostiku. Neměl by zapomínat na počáteční ani závěrečné protažení, ukázat vám správné techniky a pomoci vám, když cviky neděláte dobře. Také by vám neměl doporučovat zbytečně dlouhý trénink.

Většina fitness center nabízí ukázkovou hodinu zdarma, takže toho určitě využijte.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích