vyzkoušejte týden zdarma

Co si představit pod pojmem „mini-cut“? Zpět na seznam článků

Mini-cut volí zejména fitness sportovci, chtějí-li znát výsledky svého dosavadního snažení a získat tak přehled o svém svalovém rozvoji a celkové momentální formě. Jednoduše řečeno, jde o vyrýsování rychlostí blesku.

Mini-cut ale nepodstupují jenom fitness sportovci. Uchylují se k němu například i modelky, jež čeká důležité focení či významná společenská událost, v rámci kterých chtějí oslnit okolí svými dokonalými křivkami.

Jelikož během krátkého časového úseku radikálně snížíte procento svého tělesného tuku, je mini-cut z dlouhodobého hlediska naprosto nevhodný, dokonce až zdraví škodlivý. Ideální doba pro jeho držení je v řádu maximálně 3-6 týdnů.

Pokud se pro mini-cut přeci jenom rozhodnete, měli byste si být předem vědomi všech zdravotních rizik, které s sebou tento způsob hubnutí přináší.

Kdy se do mini-cutu raději nepouštět?

Patříte-li mezi nováčky v oblasti výživy a nemáte-li dostatek informací o zdravém životním stylu či hubnoucích kúrách, do mini-cutu se rozhodně nepouštějte. Nevolte tu metodu ani v případě, že jste mezi fitness sportovci úplnými začátečníky.

Jestliže nejste po zdravotní stránce zcela v pořádku, jste-li těhotná, dítě nebo naopak senior, na mini-cut rovněž zapomeňte.

Jde o radikální přístup, který vyžaduje určité znalosti a předchozí zkušenosti. Pokud je vaším cílem zhubnout větší počet kilogramů, řekněme více jak 3-4 kila, mini-cut není tou správnou volbou pro vás. V takovém případě zvolte šetrnější metodu dlouhodobějšího rázu.

Jak  v případě mini-cutu postupovat?

Vždy vycházejte ze své aktuální váhy, na základě které si vypočítejte počet přijímaných kalorií za předpokladu, že se nacházíte v klidovém režimu. Pro výpočet použijte koeficient 22, číslo, kterým vynásobíte svou aktuální hmotnost. Výsledek se uvádí v kcal.

Jestliže patříte mezi aktivní jedince, je nutné tuto hodnotu navýšit. Záleží také na vašem předchozím stravovacím režimu, počtu diet, které máte za sebou, v neposlední řadě také na činnosti vašeho metabolismu.

Při samotném sestavování jídelníčku vždy dbejte na zastoupení všech makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky). Abyste věděli, v jakém poměru makroživiny denně přijímat, začněte s výpočtem bílkovin. Ty vás zasytí a pomohou vám udržet svalovou hmotu v období redukce.

Obecně se doporučuje přijímat 2-2,5 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Tuky lze ponechat na minimální hranici 0,5 g na kg tělesné váhy. Zbytek by měly tvořit sacharidy.

Jak se po jeho ukončení vrátit zpět ke svému stravovacímu režimu?

Po ukončení mini-cutu se vraťte zpět ke svým původním hodnotám. Váš následný příjem by v žádném případě neměl být pod bazálním metabolismem. Naopak by se měl pohybovat v udržovacích hodnotách.

V opačném případě může být návrat doprovázen jojo-efektem, zažívacími nebo jinými mnohem závažnějšími zdravotními problémy.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích