vyzkoušejte týden zdarma

Jaký typ stravy se hodí k jednotlivým životním etapám? Zpět na seznam článků

Jednotlivé etapy života s sebou přinášejí jisté zdravotní potíže, kterým lze naštěstí včas předejít. Jejich nejlepší prevencí je správně sestavený jídelníček bohatý na všechny zásadní živiny, jež lidské tělo v daném věku ke správnému fungování potřebuje.

Buďte proto obezřetní a předcházejte nadváze, obezitě i dalším civilizačním chorobám vhodnou skladbou vámi konzumovaných potravin.

Období novorozence, kojence a batolete

První dva roky života jsou pro budoucí zdraví člověka naprosto klíčové. Rané dětství je obdobím, které předurčuje odolnost dítěte vůči vnějším vlivům, zejména pak civilizačním nemocem.

V souvislosti s počátečními příkrmy, tedy nejdříve od ukončení 4. měsíce věku do nejpozději ukončeného 7. měsíce věku dítěte, je do jídelníčku vhodné zařazovat potraviny všeho druhu, včetně těch, jež mohou být potenciálně alergizující.

V těchto období je také důležité vštěpit dítěti zvyky spojené se stravováním, naučit ho stravovat se pestře, pravidelně jíst a pít.

Puberta a dospívaní

Období staršího školního věku je z hlediska stravování kritické. U dospívajících hrozí vznik poruchy příjmu potravy, ale také nadváha a obezita.

Za tyto poruchy spojené se stravou může mimo jiné pasivní životní styl, nepravidelný jídelní režim, dietní experimenty, nedostatečný pitný režim, hladovění, ale i přejídání se.

Všechny výše zmiňované zlozvyky vedou k absenci vitamínů, minerálů, vlákniny a k vysokému příjmu nasycených tuků. Tělu tedy škodí a zdraví člověka zásadně ohrožují.

Dospělost

Období dospělosti a s ním spojený přechod ze středí na vysokou školu, příchod do zaměstnání, vstup do manželství nebo těhotenství, mají zásadní vliv na zdraví člověka.

Nedostatek času, stresové vypětí, změna prostředí a životního stylu jako takového je v tomto období hlavní příčinou nárůstu hmotnosti a vzniku mnohých onemocnění.

Pro dospělé jedince, těhotné a kojící ženy obzvlášť, je tak zcela zásadní nutričně vyvážený jídelníček bohatý na bílkoviny, velké množství ovoce a zeleniny, ořechy a semínka. Dále také pravidelný jídelní a pitný režim.

Stáří

Poruchy příjmu potravy jsou u osob staršího věku na denním pořádku. Obezita vyskytující se ve stáří, je považována za jeden z hlavní faktorů vedoucí ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Problémem seniorů je i podvýživa způsobená špatnou životosprávou.

Lidé staršího věku by měli konzumovat dostatečné množství bílkovin, ovoce a zeleniny. Stejně tak by měli dbát na příjem potravinových doplňků s vysokým obsahem vitamínu C, kyseliny listové, vápníku a vitamínu D.

Závěr

Správné složení jídelníčku je základním předpokladem dlouhověkosti. Člověk, který se optimálně stravuje ve všech životních etapách, může svůj život nejen významně prodloužit, ale také podstatně zkvalitnit.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích