vyzkoušejte týden zdarma

Počáteční projevy špatného stravování Zpět na seznam článků

Máte pocit, že s vámi v poslední době vaše tělo nespolupracuje a potýkáte se s problémy, které se vás dříve netýkaly?

Možná se vám organismus snaží naznačit, že je něco v nepořádku s vaším životním stylem. Od toho se totiž odvíjí mnoho různorodých příznaků, díky kterým můžete rozluštit, v čem děláte chybu a včas ji napravit.

Co patří mezi nejčastější projevy špatného stravování?

Poruchy trávení

Trávicí trakt může poukázat na dietní chyby, stejně jako na dlouhodobě nevhodný způsob stravování.

Trpíte dlouhodobě zácpou, průjmem, nadýmáním, nevolnostmi nebo jinými poruchami zažívacího traktu? Možná děláte chybu právě ve svém jídelníčku.

Pokud máte pocit, že se stravujete zdravě, pokuste se vyloučit alergii či intolerance na nějakou potravinu. Jestliže se příliš zdravě nestravujete a jste si toho vědomi, zkuste svůj jídelníček vylepšit.

Pokud si nevíte se svými problémy rady, neváhejte navštívit lékaře. Ten se pokusí vaše problémy s trávením rozluštit. S úpravou jídelníčku se zase nebojte oslovit nutričního terapeuta nebo specialistu.

Únava

Cítíte se často unavení, a to i přesto, že v noci naspíte dostatek hodin? Nebo trpíte poruchami spánku a máte problémy s usínáním i když jste zcela zničení? I za tímto problémem může stát špatná životospráva. Zkuste se zamyslet, zda máte v jídelníčku dostatek všech makro i mikroživin, a pokud si myslíte že ne, napravte to.

Omezte tučné, příliš sladké a průmyslově zpracované potraviny, a namísto nich zařaďte více ovoce, zeleniny, kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Myslete také na dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pitný režim.

Nárůst váhy

Zvyšování váhy je asi nejčastějším důsledkem špatného stravování. Pokud ručička na váze již delší dobu roste, nebo se drží na nesprávném čísle, zpozorněte.

S nadváhou a obezitou se pojí mnohá zdravotní rizika a civilizační onemocnění, se kterými si není radno zahrávat.

Pokud již dlouhodobě bojujete se zvýšenou tělesnou hmotností, byť jste již několikrát drželi různé diety, obraťte se na odborníka. Ten s vámi vaše stravování rozebere do detailu a pomůže vám jej změnit k lepšímu.

Poruchy nálady

Jste často podráždění, bez energie a chuti do života? Nestojí za tím žádný vážný problém, který byste museli řešit, přesto se potýkáte se špatnou náladou, podrážděním či depresemi?

Vinu na vašem rozpoložení může mít životní styl, který vedete. Pokud vaše psychické problémy přetrvávají i po změně životního stylu, neberte je na lehkou váhu a včas je řešte.

Neustálé chutě a vlčí hlad

Pokud se vám stává, že dostane chuť na něco ukrutně sladkého, slaného či tučného a nedokážete takovou chuť ovládnout, pravděpodobně zatím stojí nedostatečně pestrý a vyvážený jídelníček. Stejně tak i vlčí hlad nebo nárazovité přejídání.

Zaměřte se na složení svého jídelníčku a pokuste se ho upravit tak, aby vaše tělo neustále dostávalo všechny důležité živiny, které ke správnému fungování potřebuje.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích