vyzkoušejte týden zdarma

Pasivní životní styl a zdravotní následky s ním spojené Zpět na seznam článků

Nedostatek pohybu je Čechům bohužel vlastní. Dle statistik se v posledních letech pravidelně hýbe pouhá třetina lidí. Zbylé dvě třetiny se sportovním aktivitám věnují spíše nárazově nebo vůbec.

Kromě lenosti a neochoty udělat něco pro své zdraví, nás navíc pohltil sedavý způsob života, ať už doma u televize, či za kancelářským stolem.

Většina lidí si tak ani neuvědomí, jak bídné to s jejich fyzickou kondicí je. Nemají totiž možnost, jak by to zjistili. Většinou se tuto pravdu dozví až s příchodem zdravotních potíží.

Bolest jako signál

Zabolí vás v zádech, kolenou nebo kyčlích? Pokud netrpíte nadváhou či obezitou, příčinu můžete hledat v nedostatečné fyzické zátěži.

Že kila s sebou přinášejí i různá civilizační onemocnění, je nepopiratelný fakt. Pokud člověk nesportuje, neposiluje a ani se pravidelně neprotahuje, bolesti ho časem doženou. Dlouhodobým poleháváním a vysedáváním navíc dochází ke zborcení páteře, tuhnutí a ochabování svalů i vazů. To samé platí i pro ty, kteří sice nadváhou netrpí, ale ani jim pravidelný pohyb nic neříká.

Pohyb, a jeho schopnost zastavit čas

Pohyb nejen léčí, ale také přidává roky života navíc. Bez ohledu na to, jakou fyzickou aktivitu vykonáváte, věnovat byste se ji měli alespoň 20 minut, 3x týdně.

Začít můžete například tím nejpřirozenějším a nejuniverzálnějším pohybem pro člověka, kterým je chůze. Časem můžete přejít k běhu, plavání, jízdě na kole nebo třeba tanci. Záleží na vás, který sport si vyberete. Důležité je, aby vás bavil a naplňoval.

Když zdání klame

Pokud někdo necvičí a přesto se cítí skvěle, je jen otázkou času, kdy se u něj známky zdravotních problémů také projeví.

Člověk pohyb, jako součást správné životosprávy, pro zdraví zkrátka a jednoznačně potřebuje.

Vyhněte se extrémům

Nicnedělání ani zdolávání rekordů a přetěžování svých vlastních sil vám ke zdraví nijak nepomůže, právě naopak. Nejdůležitější je naučit se naslouchat svému tělu a včas reagovat na signály, které k vám vysílá.

Mít přehled o zdravotních neduzích svých rodinných příslušníků se také vyplatí. Správným postojem jim můžete včas předejít.

Pokud jste však zdraví jako rybička, vaše strava je vyvážená a celkově žijete rozumným způsobem života, nemusí být pro vás pohyb stěžejní záležitostí. V některých případech postačí vyměnit schody za výtah nebo chůzi na kratší vzdálenost za jízdu v MHD či autě. Nezapomeňte, že i malé krůčky vedou k velkým změnám!

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích