vyzkoušejte týden zdarma

Ranní ptáče, noční sova: Kdo má lepší předpoklady pro hubnutí? Zpět na seznam článků

Ranní ptáče a noční sova jsou tzv. chronotypy.

Každý chronotyp souvisí s našimi vnitřními biologickými hodinami, resp. s cyklem spánku a bdění.

Zatímco ranní ptáčata vstávají a chodí spát brzy a od rána jsou aktivní, sovy chodí spát pozdě, rády si přispí a aktivnější jsou odpoledne a večer.

Jak chronotypy ovlivňují zdraví?

Cirkadiánní rytmus má silný vliv na všechny oblasti zdraví.

Lidé, kteří jsou v noci vzhůru, mohou spát déle přes den. Avšak jejich spánek není příliš kvalitní a dostatečný jako spánek těch, kteří chodí spát dříve.

Noční sovy jsou náchylnější k depresím, vyhořením a výkyvům nálady. Je u nich zaznamenán i vyšší výskyt cukrovky, metabolického syndromu a ztráty svalové hmoty. Jejich chronotyp je spojován s kardiovaskulárními problémy, chorobami jater a obezitou.

Kdo má lepší předpoklady pro hubnutí?

Ranní ptáčata lépe shazují kila a nejsou ohrožena nadváhou jako noční sovy.

Tvrzení dokládá finská studie, které se zúčastnilo přes 1800 mužů a žen ve věku mezi 25 a 74 let. Tito lidé byli rozděleni do skupin dle chronotypů, přičemž odborníci u nich zkoumali jídelníček za posledních 48 hodin a vztah mezi jejich chronotypem a celkovými kaloriemi a makroživinami, které za tuto dobu zkonzumovali.

Studie odhalila, že ráno noční sovy přijímaly méně kalorií než skřivani, avšak více jich pocházelo ze sacharidů. V jejich stravě bylo mnohem více cukrů a nasycených tuků pocházejících z nekvalitních potravin konzumovaných zejména večer. O víkendech se lidé patřící k sovám v porovnání s ranními ptáčaty stravovali nepravidelně.

Jak žít zdravěji a snadněji hubnout, když jste noční sova?

Chronotyp je biologicky daný.

Jste-li celý život noční sova, může být pro vás těžké a možná i nepředstavitelné chodit spát „se slepicemi“ a vstávat před úsvitem.

Jaké návyky si osvojit a zamezit tak nadváze a s ní souvisejícím zdravotním obtížím?

Před spaním

 • Pravidelně odpočítejte.
 • Hodinu před spaním vypněte počítač, TV i mobilní telefon.
 • Dejte si horkou vanu, protáhněte se, sáhněte po knize, poslouchejte klidnou hudbu nebo si uvařte horký nápoj bez kofeinu a jiných povzbuzujících látek.

Po probuzení

 • Budík si dejte daleko od postele, abyste k němu museli vstát a jít ho vypnout.
 • Zacvičte si. Možná si myslíte, že to bude únavné a vyčerpávající, ale opak je pravdou. Ranní cvičení vám dodá energii na celý den.
 • I když nejste po ránu hladoví, nastartujte metabolismus zdravou lehkou snídaní.

Po celý den

 • Pravidelně se hýbejte a dbejte na vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny.
 • Nezdravé tuky nahraďte omega-6 a omega-3.
 • Pozor si dejte na jednoduché sacharidy.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích