vyzkoušejte týden zdarma

V čem tkví princip intuitivního stravování? Zpět na seznam článků

Také už vás nebaví točit se do nekonečna v začarovaném kruhu diet a nesmyslných redukčních kúr? Možná vás bude zajímat nový trend pro zeštíhlení postavy, který vychází z principu intuitivního stravování.

Co si pod pojmem „intuitivní stravování“ představit?

Při intuitivním stravování se nebudete řídit žádnými přesně stanovenými dietami či pravidly. Vaším úkolem bude naopak naučit se poslouchat své tělo a pracovat se svými vnitřními pocity.

U intuitivního stravování zkrátka nebudete slepě následovat předpisy. Naučíte se stravovat se tak, jak vám to bude nejlépe vyhovovat.

Je třeba naučit se rozlišovat mezi skutečným hladem a chutěmi

Nejdůležitějším bodem intuitivního stravování je rozlišování hladu a chuti. Je nezbytné naučit se ovládat své myšlenky a rozpoznat, zda za potřebou něco sníst stojí skutečně hlad, nebo vás jen honí mlsná.

Jakmile se naučíte se svými pocity vědomě pracovat, máte z poloviny vyhráno. Nebudete tak jídlo konzumovat v jeho nadměrném množství.

V rámci tohoto typu stravování se ani nemusíte jakkoliv omezovat, zejména při výběru potravin. Na počítání kalorií můžete také zapomenout.

Princip intuitivního stravování spočívá v tom, že se můžete najíst kdykoliv dostanete hlad, a to čehokoli, na co máte právě chuť (samozřejmě při dodržování zásad zdravého životního stylu a pestrého i vyváženého jídelníčku). Jíst můžete do sytosti.

Pár bodů, kterých se při intuitivním stravování držte

 • Jezte, když máte hlad.
 • Najezte se dosyta, ale nepřejídejte se.
 • Dodržujte správnou skladbu živin.
 • Na talíř vždy patří zelenina nebo ovoce.
 • Dodržujte pitný režim.
 • Naslouchejte svému tělu.
 • Nespojujte si jídlo s negativními emocemi.
 • Nejezte z nudy.
 • Dvakrát si vždy sami u sebe ověřte, že jde skutečně o hlad a ne chutě.
 • Snažte se jíst pestře a vyváženě.

 

Samozřejmě to neznamená, že si budete moci dát pět řízků kdykoliv na ně dostanete chuť a jako sladkou tečku zvolíte čokoládový dort. Když už na řízek dostanete chuť, klidně si ho dopřejte. Namísto dvou ale pouze jeden kus a zbytek talíře doplňte zeleninou a komplexní přílohou.

Jednou za čas samozřejmě neuškodí ani ten čokoládový dort, ale nemělo by to být každý (ani druhý) den. Při intuitivním stravování svému tělu zkrátka nic nezakazujete, ale ani ho nepřehlcujete věcmi, které nepotřebuje.

Jakmile se naučíte své tělo poslouchat a váš jídelníček bude pestrý a vyvážený, uvidíte, že chutě na nezdravé věci najednou z velké části pominou. To stojí za vyzkoušení, nemyslíte?

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích