vyzkoušejte týden zdarma

Zařazení Feldenkraisovy metody k běžným tréninkům Zpět na seznam článků

Feldenkraisova metoda je originální způsob cvičení, v rámci kterého se člověk soustředí na promyšlené pohyby. Vychází z principů fyziky, fyziologie a neurologie.

Člověku přináší mnoho benefitů. Zlepšuje držení těla, flexibilitu a koordinaci, pomáhá také při chronických bolestech a napětí, nebo třeba při neurologických a psychických problémech.

Jejích výhod mohou využívat nejenom sportovci, ale i umělci a ti jedinci, kteří se chtějí naučit správnému pohybu, stejně jako schopnosti plně vnímat své tělo. Jde o metodu, kterou lze kombinovat i s běžnými typy tréninků.

Historie Feldenkraisovy metody

Jejím zakladatelem je doktor Moshe Feldenkrais (1904-1984), který se ve svém volném čase věnoval judu. Dlouhodobě ho však trápilo koleno. Po autonehodě mu lékaři řekli, že bez operace přestane chodit. Ani operace ale nepředstavovala zaručený úspěch.

Feldenkrais se rozhodl najít způsob, jak se svépomocí uzdravit. Čerpal z anatomie, fyziologie, neurologie, psychoterapie, jógy, akupunktury a hypnózy. Koleno si vyléčil a podařilo se mu odstranit i chronické bolesti zad a kolen a současně. Poté si uvědomil, že jeho postup může pomoci i všem ostatním, které trápí obdobné potíže.

Jak tato metoda funguje?

Vede člověka k tomu, aby se naučil využívat schopnosti svého nervového systému. Výsledkem je kvalitnější pohyb, tedy pohyb vědomý s širším rozsahem, harmonickou spoluprací svalů a kloubů.

Na druhou stranu odnaučuje špatným pohybovým návykům, jakými jsou zbytečná svalová námaha, napětí, ztuhlost nebo nesprávné držení těla.

Přínosy Feldenkraisovy metody

 • odstraňuje bolesti včetně chronických a urychluje regeneraci po zranění (zároveň slouží jako prevence před nimi)
 • zlepšuje držení těla, koordinaci, rovnováhu, pružnost, koncentraci, spánek, dýchání, výkon
 • zmírňuje stres a napětí
 • je bezpečná
 • nezahrnuje mechanické, monotónní a bezduché opakování cviků, naopak učí lidi hýbat se vědomě, poznat a vnímat své tělo a jeho pohybové funkce
 • odnaučuje nevhodným pohybovým návykům
 • celkově posiluje jak fyzické tak psychické zdraví, vitalitu a imunitu

Trénink s Feldenkraisovou metodou

Toto cvičení se provádí buď stylem tzv. „funkční integrace“ (FI) či tzv. „pohybem k sebeuvědomění“ (ATM).

 • FI je individuální a lektor učí klienta prostřednictvím jemných a citlivých dotyků uvědomovat si sám sebe, uvolnit napětí a přestat opakovat nesprávné omezující pohyby.
 • ATM se provozuje formou skupinových lekcí a klienti se učí hýbat se vědomě bez nadměrného úsilí.

Zapojení do běžného tréninku

Metodu lze kombinovat např. s jógou, tai chi nebo tradičním čínským cvičením čchi-kung (qigong).

Je vhodná pro lidi, kteří aktivně sportují či trénují, dále pro ty jedince, kteří se potýkají se zraněním, stejně tak ji mohou vyzkoušet i ti, jež začínají s náročnějšími tréninky. Ideální je i pro úplné začátečníky, osoby se zdravotními potížemi i zcela zdravé, děti či seniory.

Oblíbená je u řady umělců. Mezi její největší vyznavače patří tanečníci, choreografové, dále herci nebo malíři, protože rozvíjí pohybové schopnosti včetně těch motorických.

Na rozdíl od některých jiných typů tréninků a cvičení nejde o bezduché opakování stále stejných cviků. Nepřetěžuje jednu část těla, ale věnuje se harmonickému propojení jeho celku, a to bezpečným, jednoduchým, ovšem efektivním pohybům.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích