vyzkoušejte týden zdarma

Vitariánství a aktivní životní styl Zpět na seznam článků

Vitariánství dnes přichází na chuť čím dál tím více lidí. Jde o specifický způsob stravování, v rámci kterého člověk nepřijímá žádnou tepelně upravenou stravu.

Základ jídelníčku tvoří ovoce, zelenina, ořechy, jiné zdravé tuky, a čas od času také nezpracované mléko. Jiné potraviny, zejména ty tepelně zpracované, se s tímto způsobem stravování neslučují.

Pro některé lidi není vitariánství pouhou dietou, ale především životní filosofií.

Vitariánství v běžném životě

Bojíte se, že při vitarináství nebude vaše tělo získávat všechny důležité živiny? Pochybujete také o tom, zda má člověk dostatek energie, potřebnou pro celý den. Jak je to tedy s vitariánstvím ve spojení s aktivním životním stylem?

Mnoho vitariánů přiznává, že samotný přestup na tento alternativní způsob stravování byl zpočátku náročný, ale nyní mají mnohem více energie a lepší náladu. Tito jedinci by vitariánství jistě doporučili každému, protože na něm shledávají jen samá pozitiva.

Ve skutečnosti jde ale o obyčejný způsob adaptace lidského těla. To je totiž schopné přizpůsobit se i sebevětším extrémům.

Kdy vitariánství prospívá a kdy škodí?

Některým osobám může vyhovovat, to však nemění nic na tom, že jde o neplnohodnotný a z dlouhodobého hlediska zdraví škodlivý způsob stravování. V jídelníčku vitariánů často chybí základní živiny. Mají se jimi namysli bílkoviny, vitaminy a minerální látky, jež jsou pro zdraví organismu nepostradatelné.

Dalším negativem může být fakt, že jen těžko si průměrný Čech dopřeje celoročně čerstvé organické potraviny v podobě zeleniny nebo ovoce. Za prvé jde o velmi nákladnou záležitost, za druhé nemáme ideální podmínky pro jejich pěstování.

Někteří lidé to neřeší a při vitariánské stravě konzumují obyčejné produkty ze supermarketů. Jenže, nakolik jsou tyto potraviny kvalitní?

Při dlouhodobé konzumaci stále stejných potravin se v těle mohou shromažďovat různé toxické látky. Například v ořechách se často vyskytuje až alarmující množství plísní. Ty jsou mnohdy rakovinotvornější, než obyčejné smažené jídlo.

Pokud ale přistupujete k vitariánství maximálně zodpovědně a přijímáte všechny důležité živiny v kvalitní formě, které tělo k bezproblémovému fungování potřebuje, pak jsou obavy zbytečné.

Na co si dát pozor?

Pokud člověk vitariánství obětuje čas a energii, učí se správné návyky a hlídá si příjem všech živin, je zcela možné na této stravě dlouhodobě prospívat. Ve většině případů je však zapotřebí sáhnout po doplňcích stravy, což se ve výsledku s celým smyslem vitariánství příliš neslučuje, nemyslíte?

Pokud se budete chtít touto cestou vydat i vy, nezapomeňte se v oboru dostatečně vzdělat, a to s předstihem. Je důležité podotknout, že vitariánství není pro každého.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích