vyzkoušejte týden zdarma

Jak vnést pravidelný pohyb do života při nočních směnách Zpět na seznam článků

Někteří odborníci tvrdí, že jsou noční směny pro tělo nezdravé. Jenže mnoho lidí nemá na výběr. Najdou se i tací, kterým práce přes noc naopak vyhovuje.

V žádném případě by ale noční směny neměly být překážkou nebo výmluvou pro zanedbávání zdravého životního stylu.

Přečtěte si v tomto článku, jak zařadit pohyb do života kohokoli, jehož biorytmus je odlišný od ostatních pracujících.

Nejlepší čas na cvičení?

Odpověď závisí na individualitě a preferencích každého jedince.

Někomu vyhovuje trénink před začátkem směny, jelikož ho probere a příjemně nabudí. Jiní dávají přednost fyzické aktivitě před ulehnutím do postele, protože je příjemně unaví a dopřeje jim kvalitnější spánek.

Nesnažte se tedy napodobovat druhé a poslouchejte své tělo. Dělejte pohyb, který vás baví, a sami na sobě vyzkoušejte, v jakou denní dobu vám zvýšená fyzická aktivita nejvíce vyhovuje.

Cvičení před odchodem do zaměstnání

Vhodně zvolená pohybová aktivita vás dokáže mnohem lépe nakopnout, než káva nebo energetický nápoj. Zbaví vás stresu i úzkosti, zlepší výkonnost, vytrvalost a soustředění, a také vás dobije energií  a zlepší vám náladu.

Než vyrazíte do práce, věnujte se proto alespoň půl hodiny nějakému kardiu. Pokud můžete, jděte do práce pěšky nebo jeďte na kole.

Cvičení během pracovní doby

Noční směny se většinou týkají manuálních prací. Je jedno, zda pracujete u pásu nebo sedíte v kanceláři, během pauzy se ale nezapomeňte protáhnout. Pořiďte si odporovou gumu, lehké činky, nebo jinou tréninkovou pomůcku, kterou můžete nosit do zaměstnání.

Během dne se projděte po areálu a výtah vyměňte za schodiště. Některé firmy svým zaměstnancům nabízejí i malé posilovny.

Sport po práci

Někomu pohyb zvyšuje energii, jiného zase příjemně vyčerpá. Spousta lidí je po noční natolik přetažená, že za žádnou cenu nemůže usnout. Pokud se mezi ně řadíte i vy, zvolte si jako denní aktivitu jógu nebo procházku na čerstvém vzduchu.

Další rady a tipy

Buďte trpěliví a naslouchejte svému tělu

Dostat se do rutiny, která vám bude vyhovovat, může nějakou dobu trvat. Důležité je neuspěchat začátek.

Jak už bylo v úvodu řečeno, věnujte se činnostem, které vás baví. Nebojte se je sem tam prostřídat s jinými, aby vás tréninky brzy neomrzely.

Pro lidi, kteří pracují v neobvyklou dobu anebo na dlouhé směny, by cvičení mělo být něco, co jim do života přináší rovnováhu a dobrý pocit, ne otravu, nudu a přemáhání se.

Nepoužívejte práci jako výmluvu

Řada lidí, jejichž zaměstnání nezahrnuje klasické „osmičky“ od rána do odpoledne, tvrdí, že jejich střídavé směny jsou samy o sobě náročné a vyčerpávající, že už nemají sílu na jakýkoli sport.

Cvičit byste ale měli pro své zdraví a celkově lepší a kvalitnější život. Pro jedince s náročnou prací to platí obzvlášť.

Nezapomínejte na správný jídelníček

Ani co se týče stravování, by noční směny neměly být překážkou či výmluvou. Rozhodně se vyhýbejte nadměrnému pití kávy, limonád a jiných slazených nápojů. Stejně tak vyřaďte ze svého jídelníčku sladké i slané pamlsky.

Lepší je nosit si z domova vlastní zdravé svačiny a obědy. Banány, ovesné vločky, brokolice, sezamová a slunečnicová semínka, mandle a luštěniny, hlavně čočka jsou ideálními potravinami pro udržení energie během celého dne.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích