vyzkoušejte týden zdarma

Nenáročná novoroční očista Zpět na seznam článků

Dopřejte organismu odpočinek a očistu za celoroční práci, kterou pro vás odvádí. Právě začátek roku je ideální dobou pro jednoduchý detox.

Detox není pouze o dietě, ale pozitivně působí i na pleť a vnitřní orgány. Ty jsou celoročně vystaveny různým škodlivinám z jídla, vzduchu a výrobků, které denně používáme.

Zkuste tedy od nového roku nenáročnou očistu. Dobře uděláte, pokud si některé z následujících rad vezmete k srdci, jelikož jsou po všech stránkách zdraví prospěšné.

Dodržujte pitný režim

Voda je součástí každého metabolického procesu a pomáhá udržovat soli v těle v optimálních hladinách.

Nejlépe uděláte, budete-li pít čistou vodu, bylinkové a zelené čaje. Hodně tekutin obsahují také ovoce a zelenina.

Omezte pití kávy a alkoholu

Kofein sice podporuje soustředění a energii, neměli byste však překročit jeho denní dávku, tj. cca 300 mg. Více jak dva hrnky kávy denně vašemu zdraví nijak neprospějí.

Alkohol se snažte maximálně omezit. Má mnoho škodlivých účinků na zdraví a tělo také dehydratuje. Mimo to obsahuje velké množství kalorií.

Omezte konzumaci přidaného cukru a rafinovaných potravin

Slazené nápoje, sladkosti i nízkokalorická sladidla nahraďte čerstvým ovocem. Omezte také konzumaci rafinovaných (průmyslově zpracovaných) jídel. Pod těmito pokrmy se skrývá vše, co je zabaleno v plechovkách, konzervách, krabicích, sáčcích nebo sklenicích.

Pozor si dávejte i na jídla z restaurací. Taková jídla mohou být připravena na nezdravém oleji a obsahovat mohou řadu nezdravých surovin s nadmírou kalorií.

Dopřejte tělu pohyb

Pravidelný pohyb je přínosný pro celkové zdraví. Zároveň podporuje očistu pocením, k němuž při něm dochází. S potem odchází skrze kůži nadbytečné tělesné soli a jiné škodlivé látky.

Zvyšte příjem vlákniny

Vláknina je ideálním detoxem celé zažívací soustavy. Zaměřte se na její přirozené zdroje (ovoce, zelenina, celozrnné produkty). V její přirozené podobě je mnohem lepší než coby součást průmyslově zpracovaných výrobků, které prodávají reklamy.

Odpočívejte

Kvalitním spánkem se myslí alespoň 7 hodin spánku v kuse. Dostatečný spánek je základem pro pevné zdraví.

Zařaďte do jídelníčku potraviny pro očistu těla

Voda s citronem

Ráno nalačno vymačkejte do šálku teplé vody půlku čerstvého citronu. Citrony jsou výborným zdrojem vitamínů a antioxidantů.

Jablečný ocet

Tato přirozeně kvašená tekutina obsahuje mnoho prospěšných probiotik a enzymů. Zředěná s vodou, vypitá před jídlem, napomáhá trávení.

Spirulina

Druh sladkovodní sinice se řadí mezi tzv. superpotraviny. Spirulina je bohatá na antioxidanty a různé vitamíny. Celkově podporuje vitalitu organismu.

Kurkuma

Tato potravina s léčivými účinky zmírňuje záněty v těle, které často vznikají konzumací nadměrného množství alkoholu, kávy a nedostatkem spánku. Je tedy ideální pro novoroční očistu.

Chřest

Chřest se pro své léčebné přínosy používá už 2000 let. Obzvlášť blahodárně působí na játra, jimž napomáhá vyplavit toxiny z organismu. Podobné účinky jako chřest má i olivový olej.

Česnek

Česnek podporuje regulaci krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Pokud jste tedy na silvestrovském večírku snědli moc mastných jídel, česnek může zmírnit jejich negativní dopady.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích