vyzkoušejte týden zdarma

Tekuté i práškové náhrady stravy: Proč od nich dát ruce pryč? Zpět na seznam článků

Tento způsob stravování se původně rozšířil u vojáků a u astronautů, kteří s sebou nemohli nosit plnohodnotná jídla. Dnes tekuté a práškové náhrady stravy považují někteří odborníci za jídlo budoucnosti. Výrobci těchto produktů slibují, že dokáží váš jídelníček zcela nahradit.

Je krásné představit si, že si nemusíte nosit jídlo do práce a na výlety, kupovat polotovary a každý den vařit. Vaším jediným úkolem je vypít drink nebo rozmíchat si prášek. Jenže tenhle typ stravování má svá rizika.

Co si pod náhradou stravy představit?

V zemích Evropské unie se náhrada stravy dělí do dvou kategorií:

Potravinové doplňky pro kontrolu hmotnosti

Přípravky zcela nahrazující běžné potraviny

Tyto výrobky podléhají regulaci podle směrnice 96/8 ES z roku 1996, např. živiny, které obsahují, musejí být uvedeny přímo na obalu, musí poskytovat 200-400 kalorií, z nichž tuk nesmí tvořit více než 30 %, nemůže v nich být menší než specifikované množství různých vitamínů a minerálů atd.

Na obalu by také mělo být varování, že se přípravek nesmí užívat bez porady s lékařem déle než 3 týdny.

Rizika užívání

Není vhodná pro každého

Potřeby lidé jsou individuální. Organismus každého člověka vyžaduje jiný kalorický příjem a skladbu živin v závislosti na mnoha faktorech (pohlaví, věk, výška, váha, fyzická aktivita či zdravotní stav).

Jinak řečeno, jeden a ten samý drink nebo prášek nemůže vyhovovat těhotné či kojící ženě a zároveň i mohutnému muži, který pravidelně posiluje.

Chybí v ní důležité živiny

Je bohužel běžné, že výrobci ve snaze ušetřit používají pro výrobu těchto nápojů nejlevnější suroviny (bílkoviny ze sóji, škrob z kukuřice či brambor, slunečnicový a řepkový olej atd.).

Navíc, aby si tyto výrobky udržely dlouhou trvanlivost, procházejí průmyslovým zpracováním a přidávají se do nich různá umělá aditiva.

Negativní účinky na zdraví

Dlouhodobé užívání tekutých a práškových náhrad stravy může vést k podvýživě, jelikož každý člověk má jiné nutriční potřeby a není možné je uspokojit jedním univerzálním přípravkem.

Také jde o poměrně nový trend a nelze zatím s jistotou předvídat jejich dopad na lidské zdraví.

V neposlední řadě spojuje společné stravování lidi už odnepaměti. Pro společnost by nebylo dobré, kdyby o tento zvyk přišla.

Výhody, které nabízí

Samozřejmě je mohou příležitostně ocenit aktivní sportovci a cestovatelé, popř. po nich můžeme sáhnout, když jsme opravdu v časové tísni. Existují též speciální výrobky pro lidi, kteří mají problémy s trávením běžné stravy.

Jestliže se do budoucna sníží jejich cena, mohly by významně pomoci v případech hladomoru a jiných humanitárních katastrof.

Situace v ČR

Tekuté a práškové náhražky stravy se v poslední době stávají populárnější rovněž u nás. Známé značky jsou třeba Soylent, Anapur či MANA (poslední dva zmiňované jsou přímo české). Nenahradí ovšem pestrý čerstvý jídelníček obsahující živiny z různých zdrojů v jejich přirozené formě.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích