vyzkoušejte týden zdarma

Spartan Race – zábava a životní zkouška v jednom Zpět na seznam článků

Spartan Race patří k nejoblíbenějším překážkovým závodům (běhům) na světě, ačkoli jeho historie není dlouhá. Založil jej před 8 lety Američan Joe de Sena. Nejprve se tento závod jmenoval Death Race a jak už název napovídá, byl velice obtížný. Proto později vznikla jednodušší verze, které se může účastnit více lidí.

Nyní se konají 2 základní druhy Spartan Race – klasický překážkový běh (angl. zkratka OCR) a vytrvalostní série (Endurance).

Od roku 2014 existují i v českých městech tréninkové kluby specializované pouze na Spartan Race a samozřejmě se na různých místech republiky pravidelně konají i závody.

Typy Spartan Race

Existuje několik typů Spartan Race, kterých se zájemci mohou zúčastnit.

Spartan Sprint

Je to nejkratší verze (přes 6 km a více než 20 překážkami). Je vhodná pro začátečníky, lze ji absolvovat vlastním tempem, mělo by to však být 30-120 minut. Tato trať se značí červeně.

Super

Jedná se o trať dlouhou minimálně 13 km a s alespoň 21 překážkami. Obvykle trvá 80 minut až 3 hodiny a značí se modře. Často se koná na tvrdším terénu.

Beast

Nejtěžší varianta. Trasa má alespoň 20 km s minimálně 26 překážkami. Tento závod se značí zelenou barvou a trvá 3 až 5 a půl hodiny. Ještě náročnější je maraton Ultra Beast, který se již řadí k vytrvalostním (nejméně 42 km s více než 50 překážkami), ve střední Evropě se ale pořádá jen na jediném originálním okruhu.

Typy vytrvalostních závodů

Kromě již zmiňovaného Ultra Beast sem patří následující.

Hurricane Heat

Je to spíše výzva než klasický závod a důraz se klade na týmovou spolupráci. Účastníky provázejí tzv. drillmasteři od kterých dostávají úkoly, které mají prověřit jejich psychickou a fyzickou odolnost.

Hurricane Heat může trvat 6, 12 či 24 hodin. Vznikl vlastně náhodou před 7 lety, kdy lidé přijeli na klasický Spartan Race, ale ten byl zrušen kvůli řádění hurikánu Irene. Na místě však zůstalo 150 nadšenců, kteří závod absolvovali i za těchto podmínek a z toho pak vzešel nápad pořádat Hurricane Heat.

Agoge

Úplně nejnáročnější závod Spartan Race. Dříve se mu říkalo Death Race. Trvá přes 60 hodin, což sčítá 2 a půl dne a dokončí ho jen 10 % zúčastněných. Vyžaduje předchozí trénink.

Spartan Race pro děti

Spartan Race si mohou vyzkoušet také děti, samozřejmě na jednodušší a kratší trati, která je dlouhá 750 m až 2,5 km. Hlavní je zde týmová spolupráce a společná zábava.

Kategorie Spartan Race

Zájemci se podle své úrovně dělí do tří kategorií.

Open

Tato kategorie je určena pro začátečníky, amatéry, příležitostné běžce. Zde není důležité, jakým tempem závod absolvují, ale jestli ho dokončí.

Age Group

Jedná se o mezistupeň mezi Open a Elite. Účastníci soutěží mezi sebou ve svých věkových skupinách a mohou tak snadno zjistit, jaká je jejich kondice v porovnání s ostatními vrstevníky.

Elite

Sem patří ti nejlepší z nejlepších. Mohou již získat vlastní sponzory a dostat se na samý vrchol série. Musí striktně dodržovat pravidla a pokyny vztahující se k jednotlivým závodům.

Překážky ve Spartan Race

Každá trasa obsahuje jak přírodní, tak umělé překážky. Pokud člověk některou z nich nepřekoná, musí udělat 30 angličáků, aby směl pokračovat dál.

Mezi překážkami, případně úkoly najdete přeskok stěny, ohně či horolezeckou stěnu, šplh po laně, hod oštěpem, plazení pod ostnatým drátem, převracení pneumatik, různé balanční překážky a další.

Proč je Spartan Race tak oblíbený?

Svou oblibu si získal tím, že sdružuje lidi, kteří mají stejný zájem a spojuje je stejné nadšení. Na závody se můžete přihlásit jako rodina, s kolegy z práce, s přáteli, ale též sami a najít si nové kamarády. Budete pracovat v týmu, ale i rozvíjet sami sebe a své hranice.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích