vyzkoušejte týden zdarma

Výživové trendy roku 2021 Zpět na seznam článků

Loňský rok přinesl těžkosti a změny pro mnoho lidí po celém světě a každodenní společenské zvyky se dramaticky proměnily.

Změnily se také priority lidí a někteří stále více hledají možnosti, jak zůstat zdraví a fit.

Rok 2021 s sebou přináší nový pohled na potraviny, způsob nakupování, vaření, podporu lokálních výrobců a vztah ke klimatickým změnám.

Jaké výživové trendy letos ovládnou svět?

Posilování imunity

Zdraví není samozřejmost a přijít o něj lze kdykoli bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici.

Podle průzkumů trhu přes 50 % spotřebitelů uvedlo, že v roce 2020 začalo užívat více doplňků posilujících imunitu. Výrobci těchto produktů se v roce 2021 prý začnou ještě více zaměřovat na vitamin C a D, minerální látky jako zinek, selen aj.

Mezi nejprodávanější alternativní doplňky stravy patřila echinacea, astragalus (kozinec), kurkuma nebo zázvor. Očekává se, že zájem o tyto výživové suplementy bude pokračovat i v letošním kalendářním roce.

Zvyšování spotřeby vitaminu D

O vitamin D, který v našich zeměpisných šířkách mnoha lidem chybí, se zvedl v loňském roce zájem. Zlepšuje imunitu i psychické zdraví a lékaři navíc zjistili, že lidé s nedostatkem „déčka“ mají horší a delší průběh nemocí.

Kde vitamin D najdete? Obsažen je v tučných mořských rybách a rybím oleji, plnotučném mléce a tvrdých sýrech, vepřovém sádle a slanině, hovězím játrech, vejcích, divoce rostoucích houbách a některých suplementech.

Zlepšování psychického zdraví

Pro řadu lidí byl rok 2020 psychicky velmi náročný. Přestože jídlo samotné nedokáže léčit deprese, úzkosti ani stres, má schopnost zlepšit duševní stav.

Pro zlepšení psychického zdraví se doporučuje konzumace potravin bohatých na antioxidanty, různé vitaminy (hlavně vitaminy skupiny B) a minerální látky (zinek, hořčík), vlákninu, zdravé tuky (např. omega-3) a v neposlední řadě také probiotika.

Podpora lokálních výrobců

Stále více zákazníků nakupuje potraviny od místních farmářů a podporujte tak tuzemskou ekonomiku.

V roce 2021 se tento trend zřejmě nezmění. České potraviny jsou navíc čerstvější, chutnější a jejich pěstování má menší dopad na životní prostředí.

Snaha o udržitelnost životního prostředí

S podporou lokálních výrobců souvisí i zvýšený zájem populace o klima a přírodu. Lidé se více zajímají o původ potravin (kde a za jakých podmínek se potraviny vyrábí, zda při výrobě nedochází ke kácení deštných pralesů, týrání zvířat, není využita dětská práce apod.).

Domácí vaření

Spotřebitelé začali v loňském roce hledat a zvyšovat poptávku po cenově dostupných, chutných a zdravých pokrmech a zároveň snadných a rychlých na přípravu. Nic se na tom nezmění ani v letošním roce.

Co si přečíst dál?

Jedlý hmyz ve fitness jídelníčku

Entomofagie (využívání hmyzu jako potraviny) je v našich končinách spíše tabu. Různé druhy hmyzu jsou součástí jídelníčku v jižní Americe, […]

Rizika cvičení doma

Cvičení doma je pohodlné, finančně nenáročné a dá se mu věnovat za každého počasí. Jenže, i domácí cvičení může vést k přetížení, […]

Mléko a jeho alternativy

Je kravské mléko zdravé? A co náhražky živočišného mléka, jsou dostatečně výživné? Na tyto i jiné otázky najdete odpovědi v dnešním […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Jedlý hmyz ve fitness jídelníčku

Entomofagie (využívání hmyzu jako potraviny) je v našich končinách spíše tabu. Různé druhy hmyzu jsou součástí jídelníčku v jižní Americe, […]

Contours v médiích