vyzkoušejte týden zdarma

Kranking – skvělé cvičení nejen pro lenochy Zpět na seznam článků

Kranking je originální kardiovaskulární cvičení zaměřené na horní polovinu těla. Je zábavné, intuitivní a není těžké se ho naučit.

Je vhodné pro všechny bez ohledu na kondici nebo věk. Mohou se mu věnovat také lidé při rehabilitaci, a dokonce i invalidé. Mimo posílení horní části těla spaluje kalorie a nezatěžuje klouby.

Ačkoli se obvykle trénuje skupinově, člověk si může vybrat úroveň, při které bude cvičit. K provozování krankingu se používá tzv. krankcycle, speciální druh kola.

Historie krankingu

Ačkoli byl první přístroj podobného typu patentován před více jak 70 lety, k dokonalosti ho přivedl až slavný jihoafrický trenér a bývalý profesionální cyklista Jonathan Goldberg známý spíše pod zkratkou Johnny G.

Založil velmi populární spinning (tedy indoor cyklistický trénink). Ten je však zaměřen na nohy a dolní polovinu těla, proto začal uvažovat i nad tím, jak zapojit jeho horní část.

Předchůdcem krankingu byl tzv. Upper Body Ergometer (UBE), jenže ten je určený spíše pro rehabilitaci, ne pro cvičení.

Co je to krankcycle?

Jedná se o stacionární kolo, skládající se ze sedadla, předního kola a ručních pedálů. Poprvé bylo představeno v Německu před 9 lety, v současnosti se používá po celém světě (existuje okolo 1200 fitness klubů s tímto kolem/programem a věnují se mu stovky trenérů a instruktorů).

Jeho nevýhodou je, že v ČR zatím tak rozšířený není. I to se ale začíná měnit a výjimkou už nejsou ani menší města.

Výšku ručních pedálů (klik) lze upravovat, točit jen jednou či oběma současně, zvolit si rychlost, cvičit vestoje, popř. vsedě a vybrat si na jaké svaly se zaměříte a s jakou intenzitou (např. menší zatížení působí jen na paže ramena, vysoká zátěž zas na svaly zad a břicha).

Jak probíhá lekce krankingu?

Nejčastěji se během ní kombinuje spinning a kranking, tedy část hodiny trávíte na klasickém stacionárním kole a část na ručním. Každý si může nastavit intenzitu podle svých pocitů, úrovně a srdeční frekvence.

Hlavní část tréninku bývá buď kardio anebo silová.

Jaké jsou výhody krankingu?

Je to zcela nový způsob, jak vybudovat aerobní kapacitu a sílu v horní polovině těla (rukou, ramenech, krku, břišních svalech a svalech trupu), přitom spalovat kalorie a podporovat stabilitu středu těla.

Rychlejší růst svalů

Kranking podporuje formování svalů (ženy se však nemusí bát, že budou mít svaly rukou jako kulturisté), takže lidé rozvíjejí sílu mají zároveň i skvělý kardio trénink. Tímto způsobem mohou dosáhnout lepších výsledků při kratším čase stráveným v posilovně.

Spalování kalorií a tuků

Kranking je výborný také pro podporu hubnutí. Během půl hodiny spálíte až 270 kalorií a metabolismus bude pracovat ještě i po cvičení (tzv. potréninkový energetický výdej), takže navíc efektivně spalujete tuky.

Může se mu věnovat každý

A tím je myšleno opravdu každý, protože ruční kolo mohou používat též vozíčkáři a lidé po zranění. Kranking nezatěžuje kotníky, kolena, kyčle a bedra, takže je bezpečný pro seniory, těhotné ženy a při rehabilitaci.

Dále ulevuje při bolestech zad. Je vhodný pro pacienty s lymfedémem. Aktivní sportovci a ti, kteří primárně posilují spodní části těla, jej zas mohou provozovat ve dnech volna nebo když potřebují, aby si jejich svaly odpočinuly.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích